Zróbmy sobie teatr - nowe konkursy w Podlaskim Instytucie Kultury...
logo
czytaj E-gazety prasa online


Zróbmy sobie teatr - nowe konkursy w PIK

2020-08-31

fotka

grafika: PIK

Podlaski Instytut Kultury zaprasza dzieci i młodzież do udziału w dwóch teatralnych propozycjach: spektaklu tworzonego online „Kontakt” oraz Wojewódzkiego Przeglądu Lalkowych Teatrzyków Domowych „Łątkowisko”.

Kontakt – to propozycja dla młodzieży starszych klas szkół podstawowych (klas 7-8) i uczniów szkół ponadpodstawowych. PIK zaprasza do zrealizowania spektaklu, który od podstaw jest tworzony online, z etiud teatralnych nagrywanych przez uczestników. Poszczególne etiudy zostaną połączone w spektakl, którego głównym mottem są słowa Karla Gustawa Junga: Spotkanie dwóch osobowości przypomina kontakt dwóch substancji chemicznych: jeżeli nastąpi jakakolwiek reakcja, obie ulegają zmianie.
Młodzież, przygotowuje scenariusz etiudy, wybiera formę teatralną i realizuje ją w domu. Etiuda musi zostać nagrana telefonem lub kamerą, a film należy przesłać do Podlaskiego Instytutu Kultury do 7 września 2020r.
Czas prezentacji nie może przekraczać 3 minut.
Premiera spektaklu nastąpi 13 września 2020 r., o godzinie 16:00, w Podlaskim Instytucie Kultury w Białymstoku, w Spodkach przy ul. św. Rocha 14.

Wybrane spektakle będzie można także zobaczyć na stronie internetowej PIK.

„Łątkowisko” – to z kolei propozycja dla najmłodszych mieszkańców naszego województwa. Łątki to lalki teatralne, animowane przez kuglarzy. Dawniej chodzili oni po wsiach i miastach i za niewielkim parawanem odgrywali swoje spektakle.
Teraz w rolę kuglarzy mogą wcielić się przedszkolaki i uczniowie szkoły podstawowej. Dzieci, wraz z pomocą opiekuna, przygotowują scenariusz na podstawie podlaskiej legendy, wybierają formę teatralną, tworzą scenę, scenografię, samodzielnie wykonują lalki i realizują mini przedstawienie w domu. Trzeba je nagrać telefonem lub kamerą, a film należy przesłać do Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku do 7 września 2020r.
Czas prezentacji nie może przekroczyć 5 minut.

Przegląd najlepszych spektakli nastąpi 12 września 2020 r. o godzinie 11:00 w Podlaskim Instytucie Kultury w Białymstoku, w Spodkach. Na galę laureatów zostaną zaproszeni młodzi aktorzy wraz z opiekunami.

Spektakle będzie można także zobaczyć na stronie internetowej PIK.

Tekst i grafika: Marcin Adamski - Dział Promocji Podlaskiego Instytutu Kultury

baner