Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że gang mógł działać na terenie Polski, Łotwy, Litwy i Niemiec ...
logo
czytaj E-gazety prasa online


2021-05-10

Nielegalnie rozprowadzali olej napędowy. KAS i CBŚP rozbiły zorganizowaną grupę przestępczą

fot. KAS

• Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) i Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) za­trzy­mali 9 osób podejrzanych o udział w zorga­nizo­wanej grupie przestępczej, która działała w branży paliwowej.
• Według śledczych gang w latach 2016 – 2018 mógł nielegalnie wprowadzić miesięcznie do obrotu nawet 160 cystern z nielegalnym olejem napędowym.
• Straty Skarbu Państwa szacuje się na minimum 32 mln złotych.

Funkcjonariusze CBŚP z Białegostoku i podlaskiej KAS, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Lublinie, od wielu miesięcy wyjaśniają sposób działania zorganizowanej grupy przestępczej z branży paliwowej. Jej członkowie wprowadzali do obrotu w Polsce olej napędowy bez płacenia podatków. Według śledczych gang działał w latach 2016-2018 i mógł w tym czasie wprowadzić do obrotu nawet 160 cystern miesięcznie.

Przestępcy działali na terenie kilku państw
Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że gang mógł działać na terenie Polski, Łotwy, Litwy i Niemiec. Olej napędowy był kupowany od kontrahentów z Litwy, za pośrednictwem spółek zarejestrowanych w Niemczech, po czym przeprowadzano zmianę jego przeznaczenia na olej smarowy. Z dokumentacji wynikało, że zaklasyfikowany w ten sposób olej był rozprowadzany na Łotwie. Towar ostatecznie nie docierał do tego kraju, a był sprzedawany wśród odbiorców w Polsce jako olej napędowy, za który nie opłacano wymaganych stawek podatku akcyzowego i VAT. Wstępnie straty Skarbu Państwa szacuje się na ok. 32 mln zł. Olej napędowy transportowano z Litwy do Niemiec w cysternach, a z Niemiec - aby zakamuflować działania i uniknąć kontroli - przewożono go w pojemnikach typu mauzer na naczepach samochodów ciężarowych.

Zatrzymania i zarzuty za udział w grupie przestępczej
Na podstawie zebranych dowodów śledczy zatrzymali w ubiegłym tygodniu 9 osób na terenie województwa mazowieckiego. Przeszukali kilkadziesiąt miejsc zamieszkania i użytkowania oraz siedziby podmiotów gospodarczych. Zabezpieczona dokumentacja, komputery, nośniki danych i telefony są poddawane analizie.

W Prokuraturze Regionalnej w Lublinie podejrzani usłyszeli zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym 2 osoby - zarzut kierowania tą grupą. Dodatkowo zatrzymani są podejrzani o przestępstwa karnoskarbowe. Decyzją sądu 3 osoby zostały tymczasowo aresztowane, a 6 kolejnych objęto dozorem policyjnym oraz zastosowano wobec nich poręczenia majątkowe i zakaz opuszczania kraju.
Śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań.


st. asp. Maciej Czarnecki - Oficer prasowy Podlaskiej KAS

baner