Synoptycy zapowiadają zmianę pogody: głęboki niż, burze, silny wiatr i deszcz...
logo
czytaj E-gazety prasa online


Zmiana pogody:
głęboki niż, burze, silny wiatr i deszcz

2020-08-25

fot. pixabay.com

Po spokojnym początku tygodnia od jutra spodziewamy się znacznie bardziej dynami­cznej pogody. Za zmianę odpowiadać będzie głęboki niż, który w ciągu najbliższej doby znad Wysp Brytyjskich, przez Morze Północne przemieści się nad rejon Danii oraz południową część Bałtyku i wpłynie na pogodę w Polsce.

Już najbliższej nocy na północnym zachodzie i zachodzie Polski, pojawią się opady deszczu oraz porywisty wiatr. Nie można wykluczyć pojedynczych burz. Najbardziej dynamiczna pogoda będzie jednak jutro w dzień: w całym kraju wystąpi okresami dość silny wiatr w porywach do 70 km/h (wysoko w górach do 100 km/h) a także opady deszczu – zwłaszcza w północnej połowie kraju. Głównym zagrożeniem będą jednak burze, których rozwoju należy spodziewać się głównie w godzinach popołudniowych na wschodzie, w centrum i na północy Polski. W obrębie burz szczególnie należy uważać na gwałtowne porywy wiatru, nawet do 100-120 km/h, miejscami nie można wykluczyć powstania trąb powietrznych.

Co należy jeszcze podkreślić, to że jutro wystąpi spora różnica maksymalnej temperatury powietrza: od 20°C na deszczowej północy do nawet 28°C na pogodnym i suchym południu Polski.

W czwartek czeka nas ochłodzenie: w całym kraju temperatura powietrza maksymalnie wzrośnie do około 20°C. Dodatkowo nadal towarzyszyć nam będzie porywisty wiatr oraz, z wyjątkiem południa kraju, opady deszczu. Na północy i północnym wschodzie wystąpią burze, ale ich natężenie będzie już znacznie słabsze.

Dopiero w piątek dostaniemy się pod wpływ wyżu, który przyniesie nam na ogół suchą pogodę oraz stopniowy napływ coraz cieplejszego powietrza z południa kontynentu. Zwiastować to będzie ponownie dużą dynamikę pogody pod koniec tygodnia.

Warto wspomnieć także o związanej z niżem zmianie warunków biometeorologicznych. Ulegną one wyraźnemu pogorszeniu. Już jutrzejszego poranka na przeważającym obszarze warunki biometeorologiczne będą niekorzystne. Pod koniec dnia w Polsce północnej pogoda przejściowo będzie bardzo niekorzystnie wpływać na organizm człowieka. Przez cały dzień porywisty wiatr będzie istotnym czynnikiem ochładzającym. Temperatura odczuwalna może być niższa od temperatury powietrza nawet o około 10°C! Zmiana pogody będzie negatywnie wpływać na naszą koncentrację, powodować uczucie senności, wydłużać czas reakcji oraz potęgować dolegliwości bólowe.

Źródło: IMGW-PIB

baner