Białostocki Ośrodek Kultury zaprasza na pokaz pierwszego po długiej przerwie Dyskusyjnego Klubu Filmowego "GAG"...
logo
czytaj E-gazety prasa online


DKF "GAG" powraca po długiej przerwie!

2020-09-22

Karolina Gruszka

Białostocki Ośrodek Kultury zaprasza na pokaz pierw­szego po długiej przerwie Dyskusyjnego Klubu Filmo­wego "GAG"!

ZŁOTOKAP

23 września 2020, godz. 19:00
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilety: 12 zł/normalny, 10 zł/dla posiadaczy karty członkowskiej DKF
- w kasie kina i na stronie https://bilety.bok.bialystok.pl/

Prelekcja przed filmem i moderacja dyskusji po filmie: dr Maciej Białous

Złotokap (Gullregn/The Garden)

23 września 2020, godz. 19:00
Islandia/Polska 2020, 115'
reż. Ragnar Bragason
obsada: Sigrun Edda Björnsdóttir, Hallgrímur Ólafsson, Karolina Gruszka

Indiana Jonsdóttir żyje na osiedlu mieszkaniowym na przedmieściach Rejkjaviku, wśród imigrantów, którymi szczerze gardzi. Żeruje na państwowym systemie opieki, symulując niezliczoną ilość chorób. W swoim małym, prywatnym ogrodzie trzyma największą dumę i radość życia - nagradzane na konkursach ogrodniczych drzewko Laburnum (Złotokap). Jej codzienną towarzyszką jest sąsiadka Johanna, szara, dobrotliwa kobiecina pilnująca porządku we wspólnocie mieszkaniowej, której poczciwość Indiana bezceremonialnie wykorzystuje.

Pewnego dnia przedstawiciel Ministerstwa Środowiska składa Indianie wizytę, aby poinformować ją, że państwo egzekwuje nowe przepisy, mówiące o tym, że wszystkie rodzaje roślin, które nie rosły przed rokiem 1900, zostaną wyrwane z korzeniami. W tej sytuacji jedyną pociechę kobiety stanowi jej syn Unnar. Unnar żyje w cieniu matki, stale przez nią strofowany. Indiana traktuje go prawie jak dziecko i trochę świadomie, a trochę podświadomie cały czas powstrzymuje jego rozwój starając się utrzymać go zależnym od siebie.

Z niezadowoleniem obserwuje podejrzaną pasję syna, jaką jest ochotnicza grupa ratunkowa. Prawdziwym szokiem jest jednak dopiero wiadomość, że syn zakochał się w imigrantce. Wesołej, beztroskiej i szczerze oddanej Unnarowi Danieli trudno jest porozumieć się z przyszłą teściową. Tymczasem prawdziwy kataklizm dopiero przed Indianą...

Tekst i fotografie: Białostocki Ośrodek Kultury

baner