Białostocka Straż Miejska rozpoczyna akcję „Zimowy Ratownik” ...
logo
czytaj E-gazety prasa online


Akcja Zimowy Ratownik 2020

2020-10-26

fot. UM Białystok

Białostocka Straż Miejska rozpoczyna akcję „Zimowy Ratownik”, dzięki której co roku udaje się pomóc wielu osobom bezdomnym zagrożonym przez niskie tempe­ratury. Przypominamy, że można dzwonić pod numer 986, aby wskazywać osoby potrzebujące pomocy i miejsca, w których mogą przebywać.

Zimy wprawdzie nie widać, ale noce są już coraz chłod­niejsze. Akcja Straży Miejskiej „Zimowy Ratownik” ma zapobiegać tragediom związanym właśnie z niskimi temperaturami. Zimno stanowi śmiertelne zagrożenie zwłaszcza dla osób bezdomnych, ale też starszych i niepełnosprawnych. Dlatego funkcjonariusze sprawdzają pustostany, węzły ciepłownicze, klatki schodowe, piwnice i inne miejsca, gdzie takie osoby mogą przebywać. Obowiązkiem strażników jest przewiezienie bezdomnego do ogrzewalni, noclegowni lub izby wytrzeźwień. Czasem takie osoby są przekazywane ekipom pogotowia ratun­kowego. Funkcjonariusze informują też o miejscach, w których można uzyskać pomoc, zjeść ciepły posiłek, przenocować. Akcja co roku trwa przez cały okres jesienno-zimowy.

– Ogromną rolę w akcji Straży Miejskiej odgrywają białos­toczanie. To dzięki ich wrażliwości udaje się pomóc wielu potrzebującym. Dlatego apelujemy, aby w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia osób narażonych na zamarz­nięcie dzwonić pod numer 986 i informować funkcjona­riuszy – mówi zastępca prezydenta Białegostoku Przemy­sław Tuchliński.

W ubiegłorocznej akcji „Zimowy Ratownik” patrole Straży Miejskiej podjęły ponad dwa tysiące takich interwencji.

Tekst: Anna Kowalska /UM Białystok