Na wiosnę, z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich Choroszcz przygotowała przyjemne z patronami obcowanie...
logo
czytaj E-gazety prasa online


Zapraszamy do Choroszczy na przyjemne
z patronami obcowanie ;)

2021-04-21

Cyprian Kamil Norwid, Stanisław Lem, Krzysztof Kamil Baczyński, Tadeusz Różewicz, Kardynał Stefan Wyszyń­ski i Konstytucja 3 Maja – oto bohaterowie ustanowieni przez Sejm RP patronami roku 2021. Na wiosnę, z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich Choroszcz przygotowała przyjemne z patronami obcowanie. W jaki sposób? Na placu Brodowicza, przy ławeczkach pojawi­ły się mini-książeczki z fragmentami ich wypowiedzi. Podczas spaceru czy odpoczynku można się z nimi za­poznać. W promieniach słońca taka wiosenna refleksja może być zupełnie niezobowiązująca lub wręcz prze­ciwnie: głęboka i w pełni zaangażowana. Zapraszamy do Choroszczy, by się o tym osobiście przekonać.

Podczas posiedzenia 27 listopada 2020 r. Sejm RP ustano­wił patronów na 2021 rok. Szczególnym wyróżnieniem uho­norował: kardynała Stefana Wyszyńskiego, Stanisława Lema, Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Ba­czyńskiego oraz Tadeusza Różewicza. Rok 2021 ustanowił również Rokiem Konstytucji 3 Maja.

Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy – z tej okazji, z patronami roku 2021 wydało kalendarz, a teraz, na wiosnę upamiętnia i przybliża postaci sławnych osobowości, literatów, poetów, a także treść Konstytucji 3 Maja.

Na placu dr. Zygmunta Borowicza przy pięciu ławeczkach znajdują się, zabezpieczone przed deszczem, karty z frag­mentami dzieł wybitnych Polaków i fragmenty Konstytucji 3 Maja; przy każdej ławeczce – inne. Dodatkowo, w prze­strzeni placu, na czarnych kubikach ekspozycyjnych, poja­wiły się portrety patronów.

Zapraszamy do odwiedzenia Choroszczy i do zagłębienia się w lekturę. Fragmenty dzieł – pisane poezją czy prozą, to wypowiedzi i komunikaty, które być może znamy, a na pewno nie raz o nich słyszeliśmy. A może teraz zabrzmią i przemówią do nas inaczej? Życzymy, by zainspirowały Państwa do refleksji – zupełnie niezobowiązująco lub wręcz przeciwnie: głęboko i w sposób w pełni zaanga­żo­wany. Zapraszamy do Choroszczy, by się o tym osobiście przekonać.

Tekst i fotografie: Urszula Glińska - Urząd Miejski w Choroszczy

baner