Jeszcze przez rok rodzice za wypoczynek mogą zapłacić bonem ...
logo
czytaj E-gazety prasa online


2021-03-08

Jeszcze przez rok rodzice za wypoczynek
mogą zapłacić bonem

Polski Bon Turystyczny jest formą wsparcia dla polskich rodzin oraz branży turystycznej w związku z trudną sytuacją gospodarczą, która jest wywołaną epidemią COVID-19. Za pomocą bonu można zapłacić za usługi hotelarskie a także imprezy turystyczne w Polsce do końca marca 2022r.

Od 1 sierpnia 2020 r. do chwili obecnej rodzice w całym kraju aktywowali już 1,3 mln bonów z ponad 4,2 mln im przysługujących. Zrealizowano ponad 400 tys. przelewów na łączną kwotę przekraczającą 289 mln zł. Ponad 19,7 tys. podmiotów turystycznych jest aktualnie zarejestrowanych w bazie Polskiej Organizacji Turystycznej.

- Nieco inaczej wygląd sytuacja w województwie podlas­kim. W naszym regionie bon pobrał co czwarty rodzic, czyli prawie 28 tys. osób ze 107 tys. wszystkich uprawnio­nych. Kwota którą już zapłacili mieszkańcy województwa podlaskiego branży turystycznej wyniosła obecnie 5,1 mln. złotych. Jedynie 4 tys. bonów zostało wykorzystanych w 100 proc. - informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecz­nik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Świadczenie w formie bonu turystycznego jest przyzna­wane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wy­chowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500+. Na jedno dziecko przysługuje bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka niepełnosprawnego przysługuje do­datkowy bon w wysokości 500 zł. By go otrzymać rodzic musi złożyć na PUE ZUS oświadczenie.

- Bon może aktywować tylko ten rodzic, który pobiera świadczenie 500+. Jest to dokument elektroniczny. Ma unikalny 16-cyfrowy numer i jest dostępny na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Po zalogowaniu na PUE ZUS wybieramy zakładkę - Ogólny, a następnie - Polski Bon Turystyczny. Trzeba też aktywować bon. Można to zrobić w dowolnym momencie, np. na kilka dni przed planowa­nymi wakacjami czy wyjazdem. Za pomocą bonu można płacić wielokrotnie, aż wyczerpie się pełną kwotę – wyja­śnia rzeczniczka.

Należy pamiętać, że usługa hotelarska lub impreza tury­styczna są świadczone na rzecz dziecka. Dziecko musi być razem z rodzicem i korzysta z takiej usługi. Dotyczy to również takich sytuacji gdy za dziecko nie trzeba zapłacić bo jego pobyt jest bezpłatny ze względu na jego wiek.

Aby zapłacić bonem za usługę turystyczną, trzeba podać specjalny numer tzw. kod obsługi płatności, a następnie jednorazowy kod potwierdzający płatność bonem, przesłany SMS-em na numer telefonu komórkowego , który został podany na PUE ZUS przy aktywacji bonu. Bonem można płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane w Polsce przez przedsiębiorców turystycznych oraz organizacje pożytku publicznego wpisane na listę prowadzoną przez Polską Organizację Turystyczną (POT). Aktualna lista tych podmiotów dostępna jest na stronach: www.bonturystyczny.gov.pl , www.pot.gov.pl, www.polska.travel.pl. Co ważne bonu nie można wymienić na gotówkę, inne środki płatnicze ani inne środki wymiany.


Tekst i grafika: Katarzyna Krupicka - regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

baner