Sprawdź komu przysługuje, jak uzyskać i do kiedy jest ważny Polski Bon Turystyczny ...
logo
czytaj E-gazety prasa online


2021-07-07

Zapłać Polskim Bonem Turystycznym

fot. pixabay.com

Właśnie rozpoczęły się wakacje. To dobry moment, by zaplanować wypoczynek dziecka i wykorzystać bon turystyczny. W województwie podlaskim na 113 tys. bonów aktywowano blisko 47,5 tys. W całym kraju mamy już aktywnych ponad 2 mln bonów na 4,3 mln przyznanych. Bon jest ważny do końca marca 2022 roku.

Komu przysługuje Polski Bon Turystyczny
Polski Bon Turystyczny jest formą wsparciem dla rodzin, a także dla branży turystycznej, która ucierpiała w wyniku epidemii koronawirusa. Przyznawany jest na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy „Rodzina 500 plus”. Wynosi jednorazowo 500 zł na każde dziecko do 18 roku życia oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu w wysokości również 500 zł dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności.

– W naszym województwie aktywowano już 47,5 tysięcy bonów, co stanowi 42 proc. z dostępnej puli. Całkowicie zrealizowano ponad 11,5 tysięcy. Łączna kwota wykorzystanych bonów, czyli tych, którymi rodzice z województwa podlaskim zapłacili za wypoczynek dziecka, wynosi 14 mln zł. – mówi Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Przypomnijmy, że bon przyznawany jest w formie dokumentu elektronicznego. Ma on unikalny 16-cyfrowy numer. Nie podlega on wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Korzystanie z bonu jest proste, wystarczy założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Po zalogowaniu na PUE ZUS trzeba wybrać zakładkę – Ogólny, a następnie – Polski Bon Turystyczny. Aktywować bon można w dowolnym momencie, nawet na dzień przed planowanym wyjazdem.

Za jaką usługę można zapłacić Polskim Bonem Turystycznym
Bonem można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Mogą one też służyć do opłacania jednodniowych wycieczek wraz z wszelkimi atrakcjami, przewidzianymi przez organizatorów w ramach danej oferty. Płatności można dokonywać w podmiotach, które zarejestrowały się na liście Polskiej Organizacji Turystycznej. Ich lista jest dostępna na stronach www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl oraz www.polska.travel.

– Obecnie na terenie całego kraju bonem można zapłacić u 25,5 tys. podmiotów, głównie u przedsiębiorców turystycznych, którzy świadczą usługi wypoczynkowe, rekreacyjne, sportowe i realizują imprezy turystyczne. Dotychczas wykorzystano 875 tys. bonów do realizacji płatności. Kwota przekazana już branży turystycznej wyniosła 644 mln zł. – dodaje Katarzyna Krupicka.

Bonem można płacić do końca marca 2022 r.
Nie znaczy to jednak, że do tego czasu trzeba skorzystać z noclegu czy imprezy. Nie ma przeszkód, by opłacić w ten sposób rezerwacje np. na pobyt w późniejszym terminie.

Dla wszystkich, którzy mają pytania związane z funkcjono­waniem bonu, Zakład Ubezpieczeń Społecznych urucho­mił specjalną całodobową infolinię ☎ 22 11 22 111, a pytania można też zadawać pisząc na adres: bon@zus.pl.


Tekst i grafika: Katarzyna Krupicka - regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

baner