Kontrolowany podatnik musi zapłacić ponad 15 mln zł należnego podatku PIT wraz z odsetkami ...
logo
czytaj E-gazety prasa online


2021-07-26

Podlaska KAS wykryła podatkowe oszustwo

fot. KAS

• Podlaska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wykryła nieprawidłowości związane z rozliczaniem podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).
• Jeden z podatników z woj. pomorskiego stosując bezpodstawnie jedno ze zwolnień podatkowych zaniżył swój przychód o blisko 67 mln zł.
• Kontrolowany podatnik musi zapłacić ponad 15 mln zł należnego podatku PIT wraz z odsetkami.

Pracownicy podlaskiej KAS przeprowadzili kontrolę dot. prawidłowości rozliczania się z podatku PIT przez jednego z podatników z woj. pomorskiego. Analiza dokumentacji, transakcji finansowych oraz zawieranych umów pozwoliła na ustalenie, że podatnik nie złożył wymaganej deklaracji PIT-38 oraz nie zadeklarował należnego podatku od dochodów uzyskanych z tytułu objęcia udziałów w jednej ze spółek kapitałowych.

Podatnik bezpodstawnie zastosował zwolnienie z opodat­kowania podatkiem PIT w ramach tzw. neutralnej podat­ko­wo transakcji wymiany udziałów, zaniżając swój przychód o niemal 67 mln zł, a w konsekwencji należny podatek.

Podatnik zgodził się z ustaleniami kontroli i złożył stosowną deklarację. Musi zapłacić ponad 15 mln zł należnego podatku PIT wraz z odsetkami. Kontrolowany wpłacił dotychczas do budżetu 6 mln zł.


st. asp. Maciej Czarnecki - Oficer prasowy Podlaskiej KAS

baner