W piątek (18 grudnia) na Rynku Kościuszki od godz. 10 będzie można wymienić sztuczne drzewko na żywe
logo
czytaj E-gazety prasa online


Wymień choinkę – sztuczną na żywą

2020-12-16

fot. Dawid Gromadzki/UM Białystok

W piątek (18 grudnia) na Rynku Kościuszki od godz. 10 będzie można wymienić sztuczne drzewko na żywe. Zapraszamy białostoczan do udziału w ekologicz­nej akcji edukacyjnej, zachęcającej do wyboru naturalnych, pachnących choinek.

Już pojutrze mieszkańcy, którzy mają na zbyciu sztuczne choinki, będą mogli je przynieść na Rynek Kościuszki i otrzymać w zamian drzewko w doniczce. „Akcja Choinka” rozpocznie się o godz. 10.00 i potrwa do wyczerpania przygotowanej puli (nie później niż do godz. 14.00). Liczy się kolejność zgłoszeń, wymiana jest bezpłatna. Oddane przez białostoczan sztuczne choinki zostaną rozebrane na części. Elementy nadające się do recyklingu będą ponow­nie wykorzystane.

– Zeszłoroczna akcja wymiany choinek sztucznych na ży­we cieszyła się dużym zainteresowaniem białostoczan. Dlatego też w tym roku organizujemy ją po raz kolejny. W piątek na Rynku Kościuszki, w okolicy napisu #Białystok, na mieszkańców będzie czekało 100 świerków w doni­czkach – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

Naturalne drzewka nie są produkowane z użyciem chemi­kaliów. Gdy rosną, produkują tlen, pochłaniają dwutlenek węgla, służą zwierzętom. Szybko ulegają rozkładowi. Prze­de wszystkim pięknie pachną, co podkreśla atmosferę świąt. Z kolei produkcja sztucznych choinek powoduje za­nieczyszczenie powietrza. Poza tym takie tworzywo roz­kłada się potem przez 500 lat. Z tego powodu warto z okazji świąt ozdobić dom żywym drzewkiem.

Mając w domu żywą choinkę, trzeba o nią dbać – podle­wać, postawić blisko okna, z dala od grzejnika. Wiosną można ją przesadzić do ogródka, posadzić na działce. Jeśli nie ma takiej możliwości, po świętach można ją oddać na kompost.

Tekst: Kamila Bogacewicz /UM Białystok