KAS i CBŚP rozbiły grupę wyłudzającą dofinansowanie na realizację innowacyjnych projektów ....
logo
czytaj E-gazety prasa online


2021-06-08

KAS i CBŚP rozbiły grupę wyłudzającą dofinansowanie

fot. KAS i CBŚP

• Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) i Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) pod nadzorem Prokuratury Krajowej rozbili zorganizowaną grupę przestępczą.
• Jej członkowie są podejrzani o wyłudzenie 45 mln zł i usiłowanie wyłudzenia kolejnych 46 mln zł.
• Chodzi o środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na realizację projektów, które wdrażają innowacyjne linie technologiczne z branży higienicznej.
• Zatrzymano 7 osób, z czego 5 aresztowano.

Policjanci z Zarządu w Białymstoku CBŚP wspólnie z funk­cjonariuszami podlaskiej KAS, pod nadzorem Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przes­tępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku, rozbili zorganizowaną grupę przestępczą. Jej członkowie są podejrzani o wyłudzenie dotacji z bud­żetu Unii Europejskiej. Pieniądze pozyskiwali z Europejs­kiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Robili to na podstawie dokumentów, które potwierdzały nieprawdę i dotyczyły dofinansowania realizacji projektów wdrażają­cych innowacyjne linie technologiczne z branży higieni­cznej.

Fikcyjny obrót z krajami Bliskiego Wschodu
Śledczy zebrali materiał dowodowy świadczący, że posługiwano się dowodami zakupu profesjonalnych linii produkcyjnych. Ich wartości były wielokrotnie zawyżane w związku z pośrednictwem wielu firm azjatyckich i polskich. Następnie realizując wymogi innowacyjnego projektu pozorowano obrót „wyprodukowanymi" wyrobami higienicznymi poprzez fikcyjną sprzedaż do krajów Bliskiego Wschodu.

Na podstawie materiału dowodowego funkcjonariusze przeprowadzili działania na terenie województwa mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i świętokrzyskiego. Przeszukano kilkanaście miejsc zamie­szkania oraz obiekty użytkowane przez podejrzanych i siedziby podmiotów gospodarczych. Zabezpieczono dokumentację, komputery, nośniki danych i telefony, które są poddawane dokładnej analizie. Łącznie do sprawy zatrzymano 7 osób, którym przedstawiono zarzuty wyłudzeń funduszy unijnych na co najmniej 45 mln zł i usiłowania wyłudzenia w wysokości 46 mln zł. Sześcioro podejrzanych usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym dwie osoby są podejrzane o kierowania tą grupą. Decyzją sądu pięcioro zatrzymanych zostało tymczasowo aresztowanych.

Ponadto w trakcie przeszukań zabezpieczono ponad 400 tys. zł, które zabezpieczono na poczet przyszłych kar i grzywien


st. asp. Maciej Czarnecki - Oficer prasowy Podlaskiej KAS

baner