Dopłata do wypoczynku pośrednio pomoże osłabionej przez skutki pandemii COVID-19 branży turystycznej ...
logo
czytaj E-gazety prasa online


2021-05-17

Jeszcze przez 10 miesięcy można płacić bonem turystycznym

fot. pixabay.com

Dane epidemiczne są coraz pozytywniejsze. Obecna sytuacja pozwala na powolne odmrażanie gospodarki i powrót do normalności. Już dziś możemy nocować w hotelach, iść na zakupy do galerii czy odwiedzić muzeum. Możemy także zjeść w restauracyjnych ogródkach i pójść do kina na świeżym powietrzu, a od 28 maja skorzystać z gastronomii wewnątrz lokalu. To zachęta dla osób, które w ubiegłym roku nie wykorzystały bonu turystycznego by już teraz zaplanować odpoczynek z dziećmi.

Polski Bon Turystyczny ma na celu wsparcie finansowe polskich rodzin. Dopłata do wypoczynku pośrednio pomoże osłabionej przez skutki pandemii COVID-19 branży turystycznej. Za pomocą bonu można dokonać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terenie kraju.

- Dzięki nowelizacji ustawy o Polskim Bonie Turystycznym teraz jest więcej miejsc, w których bon turystyczny możemy wykorzystać. Za pomocą bonu możemy np. opłacić jednodniową wycieczkę z wszelkimi atrakcjami, które są w ramach tej oferty. Operatorzy turystyczni i organizacje pożytku publicznego mogą teraz dowolnie kompletować pakiety usług, włączając w to m.in. usługi przewodnickie zarówno w miastach, jak i na górskich szlakach, przejazdy autokarem, zwiedzanie muzeów, galerii i skansenów, rejsy statkiem, zajęcia rekreacyjne oraz wiele innych aktywności turystycznych i sportowych.- informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Polski Bon Turystyczny ma formę elektronicznego dokumentu, ważnego do końca marca 2022 r. Można go wykorzystać do opłacenia m.in.: pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, czy na kolonii lub obozie harcerskim, obozie sportowym lub rekreacyjnym.

Świadczenie w formie bonu turystycznego jest przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500+. Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i 500+ im się nie należy. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością przysługuje dodatkowy bon w wysokości również 500 zł.

Dopłata do wakacji lub ferii zimowych w województwie podlaskim przysługuje 109,5 tys. rodzin na kwotę 92,3 mln zł. Do tej pory bon aktywowało 32 tys. uprawnionych, a w całości wykorzystało ok 5 tys. osób.

Bon można wykorzystać w Polsce. Katalog bazy turystycznej, która pozwala na skorzystanie z bonu, jest dostępny na stronie https://bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow. Aktualnie udostepniających swoje usługi, za które można zapłacić bonem jest 21,3 tys. podmiotów turystycznych. W województwie podlaskim jest ich 383.W naszym regionie dokonano już 4,5 tys. płatności bonami na kwotę 2,9 mln zł.


Tekst i grafika: Katarzyna Krupicka - regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

baner