10 listopada odbędzie się pokaz przedstawienia „Wolne dziecko” z udziałem białostockiej młodzieży ...
logo
czytaj E-gazety prasa online


„Wolne dziecko” w Teatrze Dramatycznym

2020-10-30

„Wolne dziecko” - fot. Bartek Warzecha

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białyms­toku zaprasza do wspólnego świętowania kolejnej rocz­nicy odzyskania niepodległości. 10 listopada odbędzie się pokaz przedstawienia „Wolne dziecko” z udziałem białostockiej młodzieży.

„Wolne dziecko” to projekt, który ma za zadanie zintegro­wać wokół idei niepodległości artystów, młodzież z VII LO, podopiecznych Domu Dziecka w Krasnem, seniorów oraz widzów Teatru Dramatycznego. We współpracy z aktorami i twórcami teatralnymi powstaje spektakl, będący hołdem oddanym ludziom, którzy walczyli o niepodległość. Przedstawienie będzie nowoczesną, atrakcyjną artystycz­nie i wizualnie okazją do rozważań na temat istoty wolnoś­ci i niełatwej historii naszego kraju.

- Jesteśmy w trakcie pracy nad bardzo ważnym i jak się okazuje w trakcie prób coraz ważniejszym projektem „Wolne dziecko”. Jest to projekt który pobudza młodych ludzi do rozmowy na ważne tematy, do wyrażania swoich opinii o wolności i niepodległości. W trakcie prób docho­dzimy do bardzo ważnych wniosków: czym – dziś – dla młodych ludzi jest wolność i niepodległość. To właśnie ci młodzi ludzie nie są tylko odtwórcami ról, ale przede wszystkim twórcami spektaklu, który właśnie powstaje – mówi Mateusz Sacharzewski, reżyser przedstawienia.

Jednym z pomysłodawców projektu jest Patryk Ołdzieje­wski - aktor Teatru Dramatycznego.
- Zacznę od tego, co najbardziej urzekło mnie przy pracy nad projektem „Wolne dziecko”. Przede wszystkim jestem dumny i szczęśliwy, że młodzież licealna ma „coś” do po­wiedzenia w tematach, które ich dotykają. Potrafią nazwać, co ich boli i co im sprawia radość w dzisiejszych czasach. Mają otwarte oczy na otaczający ich świat. Pisząc scenar­iusz, starałem się uniknąć patetycznych frazesów. Byłem też pełen obaw, czy język, który proponuję w scenicznej wypowiedzi, przeniesie się na scenę i będzie przyjęty przez aktorów. Moją inspiracją byli twórcy, którzy w kwestii wolności mają dużo do powiedzenia, m.in. Krzysztof Kamil Baczyński, Tadeusz Różewicz, Zofia Nałkowska, Jan Paweł II oraz Janusz Korczak. Zależało mi na podzieleniu się ref­leksją nad tematem wolności dziecka.

Aktor skomponował także muzykę do przedstawienia:
- W odniesieniu do muzyki wyznaczyłem sobie zadanie, aby nie przeszkadzać aktorom. Stworzyłem im tło, atmo­sferę, które pomogą wejść w opowieść i przybliżą widzom temat wolności. Uważam, że projekt „Wolne dziecko” udo­wodnił mi (po raz kolejny), że warto stawiać na młodzież. To młody człowiek odpowiada za to, co nas czeka w przyszłości – dodał Patryk Ołdziejewski.

Partnerami projektu są: Centrum Administracyjne Obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych im. Janusza Kor­czaka w Krasnem, Stowarzyszenie Miłośników Ulicznych ENEGRAM oraz VII Liceum Ogólzokształcące im. Nauczy­cieli Tajnego Nauczania w Białymstoku.
– Jestem dumny. Bardzo cieszę się, że w naszej szkole jest tyle mądrej, fajnej i ambitnej młodzieży. Ale wy to wiecie. Powtarzam wam to zawsze, nie tylko dziś – przed kame­rami – powiedział Jerzy Nowik Dyrektor VII LO.

Uczniowie biorący udział w projekcie przyznają, że daje im ogromną satysfakcję i wiedzę.
- Mam możliwość brać udział w spektaklu, który mówi o tym, co dzieje się na świecie. Z jednej strony możemy podpisać to pod czasy wojny, walki o niepodległość, a z drugiej strony pod czasy teraźniejsze, czyli to co dzieje się dziś na całym świecie. Mamy zamiar przekazać widzowi różne sytuacje z naszej perspektywy. "Naszej" mam na myśli osób młodych, które również chcą się udzielać w sprawach państwa, osób które mają swoje zdanie i swoje przekonania, osób które chcą zmienić coś na lepsze. Prawdę mówiąc nie spodziewałam się, że projekt będzie wyglądał w ten sposób. Myślałam, że będą oklepane formułki i zrobione po prostu by zrobić. Jednak pracujemy z fantastycznymi ludźmi. Przekazują nam swoją wiedzę i dzielą się cennymi doświadczeniami. Pracujemy nad gło­sem, ruchem scenicznym itd. Ci ludzie robią niesamowitą robotę! Są to osoby, z którymi można porozmawiać na wszystkie tematy. Daje to satysfakcję im jak i nam. Bardzo cieszę się, że mogę brać udział w spektaklu. Oby dotarło to do jak największej ilości ludzi – powiedziała Wiktoria Ościłowska z VII LO.

Weronika Kowalewska, także uczennica VII LO dodała, że "Wolne dziecko" to projekt mający na celu przedstawienie procesów kształtujących człowieka od najmłodszych lat.
- Pozwala pokazać́ perspektywę, młodych ludzi i ich post­rzeganie wolności oraz co na nie wpływa. Umożliwia również̇ nam, nastolatkom pokazanie się, bycie usłysza­nym i zauważonym. Podczas spektaklu będziemy mieli okazję opowiedzieć́ o problemach dręczących osoby w naszym wieku i młodszych. Jest to doskonały sposób, aby dorośli mieli wgląd w umysły dojrzewających ludzi i zrozumieli jak procesujemy to co dzieje się wokół w różnym wieku i trochę, lepiej zrozumieli jak przetwarzamy emocje, widzimy poważne sprawy, postrzegamy pojęcie wolności i jak na to wszystko wpływa otoczenie. Jest to też świetna okazja, aby pozornie nieświadome „dzieci" mogły pokazać́, że mają swoje zdanie na poważne tematy, pot­rafią się wypowiedzieć́ oraz mają wartościowe pomysły. Mam nadzieję, że ten projekt otworzy ludzi na świat młodych osób i pozwoli ich lepiej zrozumieć́ i docenić́ - powiedziała.

Dom Dziecka w Krasnem reprezentuje w projekcie Ewa Fiedorek.
- Dołączając do grupy, myślałam że będzie mi trudno się z nimi zintegrować z racji tego, że oni są jedną społecznoś­cią, klasą, wszyscy się znają i do tego różnica wieku. Okazało się, że ani przez chwilę nie miałam problemu by się z nimi dogadać, są bardzo elastyczni, oraz empatyczni. Po za tym jestem osobą, która od dziecka przebywa w grupie. Wychowując się w Domu Dziecka, mieszkając w internacie teraz w akademiku, mam bardzo dobrze roz­winięta umiejętność pracy w grupie. Że tak powiem, umiem się przystosować, odnaleźć. szczególnie jeżeli chodzi o tworzenie spektaklu, pracy na scenie. Jest to praca zespołowa i tylko razem jesteśmy coś wstanie zrobić powiedziała.

W ramach całego zadania Teatr Dramatyczny zorganizo­wał dwa konkursy. Pierwszy z nich: „Czym jest dla Ciebie niepodległość?” przeznaczony był dla dzieci i młodzieży z regionu. Uczniowie klas I-III szkół podstawowych mogli wykonać prace plastyczne, natomiast uczniowie klas IV-VIII oraz szkół średnich – prace graficzne, muzyczne, audiowizualne lub literackie. Natomiast konkurs „Odszu­kać świadków historii” był propozycją kierowaną do senio­rów, którzy poznali losy swoich przodków i zechcieliby podzielić się swoimi wspomnieniami.

Laureatów konkursu poznamy przy okazji premiery przed­stawienia, która odbędzie się 10 listopada o godz. 19.00 na Scenie Dużej Teatru Dramatycznego. Po premierze insty­tucja zaprasza także na debatę na temat wolności i nie­podległości. Wydarzenie będzie można obejrzeć online w mediach społecznościowych Teatru Dramatycznego: na Facebooku oraz YouTube. Ograniczona pula wejściówek na wydarzenie będzie dystrybuowana w Kasie Teatru od środy, 4 listopada.

Projekt „Wolne dziecko” wpisuje się w ramy programu „Niepodległa” i obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zadanie zostało dofinansowane ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodle­gła” (projekt zajął siódme miejsce na liście rankingowej ponad tysiąca wniosków) oraz z budżetu województwa podlaskiego.

„Wolne dziecko”:
Reżyseria – Mateusz Sacharzewski
Scenariusz, muzyka – Patryk Ołdziejewski
Kostiumy – Elżbieta Wysocka
Choreografia – Magdalena Dąbrowska
Wizualizacje – Krzysztof Kiziewicz
Scenografia – Krzysztof Piotrowski
Akrobaci – Ziemowit Bogusławski, Kacper Złotkowski, Radosław Kamiński
Obsada: Dawid Malec, młodzież VII Liceum Ogólnokształcącego im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Białymstoku, podopieczni Domu Dziecka im. Janusza Korczaka w Krasnem
Czas trwania: ok. 60 minut

Tekst i grafika Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku

baner