Od dzisiaj przedsiębiorcy z ponad 60 branż mogą już wnioskować o pomoc w ramach najnowszej Tarczy antykryzysowej...
logo
czytaj E-gazety prasa online


2021-05-04

Od dzisiaj można już wnioskować o pomoc
w ramach najnowszej Tarczy antykryzysowej

Od 4 maja przedsiębiorcy z ponad 60 branż mogą starać się o zwolnienie z opłacania składek za marzec i kwie­cień 2021 roku i kolejne świadczenie postojowe. Wnioski należy składać przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

- To już 9 odsłona Tarczy antykryzysowej. Do tej pory Od­dział ZUS w Białymstoku przyjął ok 160 tys. wniosków i przyznał wsparcie w postacie świadczenia postojowego i zwolnienia z opłacania składek na kwotę blisko 500 mln zł. Z nowej tarczy może skorzystać kilkadziesiąt branż. Ważny jest kod PKD. Należy również wykazać 40 proc. spadek przychodów w danych miesiącach – informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Z tzw. Tarczy 9.0 będą mogli skorzystać m.in. przedsiębior­cy, którzy odczuli negatywne skutki występowania w Pol­sce COVID-19. To ponad 60 branż z określonymi kodami PKD m.in. działalność taksówek osobowych, działalność obiektów sportowych, restauracje i inne stałe placówki gastronomiczne, salony kosmetyczne, fryzjerskie, sklepy meblowe, budowlane i prowadzące handel detaliczny w galeriach handlowych.

O wsparcie będą mogli wystąpić przedsiębiorcy, którzy działali przed listopadem 2020 roku i na 31 marca 2021 r. prowadzili przeważającą działalność oznaczoną jednym z kodów PKD wskazanych w rozporządzeniu.

Według rozporządzenia umorzenie składek i ponowne postojowe z ZUS przysługuje firmom, które zanotowały spadek przychodu o co najmniej 40 proc. Ten warunek weryfikuje się, porównując przychód w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających złożenie wniosku do przycho­du z miesiąca poprzedniego albo z analogicznego miesią­ca roku poprzedniego, albo z lutego 2020 r., albo z wrześ­nia 2020 r.

Nowa odsłona tarczy wprowadza także zmiany w świad­czeniu postojowym. Przedsiębiorcy z określonych branż będą mogli otrzymać świadczenie postojowe od jednego maksymalnie do pięciu razy, przy czym liczba możliwych do otrzymania świadczeń jest pomniejszana o już otrzymane na podstawie poprzednich rozporządzeń (tj. z 19 grudnia 2020 r. i 26 lutego 2021 r.). Wniosek o to świadczenie można złożyć najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii.


Tekst i grafika: Katarzyna Krupicka - regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

baner