Premierze towarzyszyć będzie kurpiowska potańcówka weselna, podczas której zagra kapela Miód na Serce ...
logo
czytaj E-gazety prasa online


2021-08-31

"Wesele na Kurpiach" - premiera spektaklu
4 września w Nowogrodzie

fotka

Wesele na Kurpiach - fot. J. Krukowska, PIK w Białymstoku

W najbliższy weekend Podlaski Instytut Kultury oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Nowogrodzie zapraszają na premierę spektaklu „Wesele na Kurpiach”. To teatralne widowisko folklorystyczne odbędzie się w sobotę 4 września, o godz. 17.00, na terenie amfiteatru nad Narwią oraz urokliwego Skansenu Kurpiowskiego im. A. Chętnika w Nowogrodzie.

Premierze towarzyszyć będzie kurpiowska potańcówka weselna, podczas której zagra kapela Miód na Serce. Wstęp na całe wydarzenie jest wolny.

„Wesele na Kurpiach. Teatralne widowisko folklorystyczne” to projekt, który powstał na podstawie scenariusza ks. Władysława Skierkowskiego (1886–1941) – folklorysty, zbieracza ludowych pieśni kurpiowskich. Widowisko stworzone przez Zespół Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone” oraz Kobiecy Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu łączy w sobie różne inspiracje barwnym kurpiowskim folklorem: muzyką, tańcami, obrzędami i strojami. Wychodzi poza ramy teatru obrzędowego, wprowadzając nowe postacie, nowe sceny. Łączy przeszłość i teraźniejszość, zarówno w treści, jak i w formie. To przedstawienie o roli tradycji w naszym życiu, o odmiennym podejściu do niej – w zależności do tego, skąd pochodzimy i gdzie żyjemy. Punktem wyjścia jest teraźniejszość, nowoczesność, która tak naprawdę nie może uwolnić się od przeszłości, ciągle do niej wraca, cytuje ją lub przekształca. Spektakl polega na współpracy zespołu stylizowanego i zespołu wykonującego folklor w formie tradycyjnej.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2021.


Dział Promocji Podlaskiego Instytutu Kultury

baner