Niepokojąca zmiana pogody w weekend 29-31 maja 2020 roku
logo
czytaj E-gazety prasa online


Niepokojąca zmiana pogody w weekend
29-31 maja 2020 roku

2020-05-28

fot: pixabay.com

W piątek 29.05. Polska będzie pomiędzy dwoma układami barycznymi: wyżem znad Morza Północnego i południowej Norwegii oraz niżem znad wschodniej Ukrainy. Zachmurzenie będzie przeważnie umiarkowane, tylko na południu i wschodzie duże z okresowymi opadami deszczu, a w Tatrach nawet śniegu do 5 cm. Na Podkarpaciu mogą wystąpić burze z opadami deszczu do 20 mm i porywami wiatru do 60 km/h. Będzie dość ciepło. Temperatura maksymalna wyniesie od 16°C do 20°C, chłodniej będzie tylko nad morzem i w rejonach podgórskich: od 11°C do 15°C. Wiatr będzie przeważnie umiarkowany, porywisty, z kierunków północnych.

W sobotę 30.05. wschód Polski coraz bardziej będzie dostawać się pod wpływ niżu znad pogranicza Ukrainy i Białorusi. W związku z tym już nad ranem wzrośnie tam zachmurzenie do dużego i całkowitego, a na Lubelszczyźnie, południu Podlasia i wschodzie Mazowsza opady deszczu wyniosą 5-10 mm. W zachodniej części kraju będzie bardzo pogodnie, co dodatkowo przełoży się na niższą temperaturę powietrza (od 3oC do 6oC), a w Kotlinie Kłodzkiej wystąpią przymrozki (od -1oC do 1oC, przy gruncie spadek do -3oC). W ciągu dnia strefa opadów przemieści się dalej na zachód i południe, a sumy opadów od południa Podlasia i wschodu Mazowsza, przez Lubelszczyznę, południe Mazowsza, Kielecczyznę, po Karpaty wyniosą około 15 mm na 12 godzin. W Tarach będzie padał śnieg i możliwy jest przyrost pokrywy o 12 mm. Na Lubelszczyźnie dodatkowo prawdopodobne są wbudowane burze, co może wpłynąć na wzrost opadów do 20-25 mm. Należy jednak podkreślić, że modele nadal nie są zgodne co do dokładnych wartości i lokalizacji największych opadów. Przysuwający się do nas niż spowoduje także wzrost prędkości wiatru we wschodniej i północnej Polsce do umiarkowanego i dość silnego (od 10 km/h do 20 km/h) oraz z porywami do 60 km/h, z kierunków północnych. Silniejszy wiatr będzie dodatkowo potęgował odczucie chłodu, gdyż w południowej połowie kraju prognozowana temperatura maksymalna wyniesie od 9oC do 14oC; na pozostałym obszarze będzie to 14-18oC.

W nocy z soboty na niedzielę 30/31.05. sytuacja będzie najbardziej dynamiczna, gdyż ośrodek niżowy przemieści się nad Lubelszczyznę, Podkarpacie i zachodnią Ukrainę. Spodziewamy się wówczas na południu i południowym wschodzie opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowane sumy 12-godzinne wynoszą tam 30-35 mm. We wschodniej i północnej Polsce wiatr nadal będzie umiarkowany i dość silny (od 10 km/h do 20 km/h) oraz z porywami do 60 km/h, z kierunków północnych.

W niedzielę 31.05. ośrodek niżowy będzie stopniowo się wypełniać i odsuwać na południe. Opady w tym dniu będą nieco mniejsze, obejmą Karpaty i Sudety. Ze względu na kierunek wiatru będziemy obserwować zjawisko „dopierania do gór” i opady tam mogą sięgnąć 20-25 mm w ciągu 12 godzin. W Tatrach będzie padać śnieg. Z kolei na Lubelszczyźnie możliwe są burze z opadami deszczu do 15-20 mm. W strefie opadów temperatura powietrza nadal nie przekroczy 12-14oC, ale na pozostałym obszarze będzie od 17oC do 20oC. Wiatr stopniowo będzie słabł i tylko na północy pozostanie umiarkowany lub dość silny, w porywach do 55 km/h, z kierunków północnych.

Prognozowana sytuacja meteorologiczna będzie miała duży wpływ na sytuację hydrologiczną na południu i wschodzie Polski. Zapowiadane na weekend opady przyczynią się do poprawy sytuacji związanej z suszą. Będzie to widoczne szczególnie w przypadku Lubelszczyzny, gdzie w chwili obecnej notowane są stacje ze stanem wody poniżej średniego niskiego stanu z wielolecia (SNW) i z przepływem mniejszym niż średni niski przepływ z wielolecia (SNQ). W Małopolsce i na Podkarpaciu prognozowane opady mogą przyczynić się do wystąpienia wezbrań i lokalnych przekroczeń stanów ostrzegawczych, szczególnie na mniejszych ciekach i w zlewniach górskich. Rzeki na tych terenach zostały już zasilone przez niedawne intensywne opady. Ich stany wody znajdują się obecnie głównie w strefie stanów średnich. W weekend możliwe jest wydanie ostrzeżeń hydrologicznych (przekroczenie stanów ostrzegawczych) dla tych obszarów.

Źródło: Anna Woźniak, Michał Sikora-Le -Biuro Prasowe IMGW-PIB

baner