Znamy wskaźnik waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne za 2020 r. ...
logo
czytaj E-gazety prasa online


2021-05-20

Będzie więcej na kontach ubezpieczonych

fot. ZUS

Znamy wskaźnik waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne za 2020 r. W czerwcu stany kont ubezpie­czonych, zawierające składki na ubezpieczenie eme­ry­talne, wzrosną o 5,41 proc. To wzrost kapitału emerytal­nego na poziomie nienotowanym na żadnej lokacie. Takiej oferty pomnażania oszczędności na rachunkach i lokatach nie ma żaden bank.

- Składki wpłacone do ZUS podlegają corocznej walory­zacji, tj. pomnożeniu przez wskaźnik waloryzacji. W czer­wcu, jak co roku, zwaloryzujemy wskaźnikiem 5,41 proc. stany kont milionów Polaków ubezpieczonych w ZUS. Żaden bank nie da nam tak korzystnych warunków - poinformowała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Zapisane na kontach i subkontach środki są podstawą do obliczenia wysokości emerytury po osiągnięciu wieku emerytalnego. W 2021 r. stany kont wzrosną o 5,41 proc., a stany subkont wzrosną o 5,23 proc. - Przykładowo osobie, która na koniec stycznia br. zgromadziła na koncie w ZUS 450 tys. zł po waloryzacji składek w czerwcu br., jego stan konta wzrośnie o kwotę 24,3 tys. zł. Natomiast jeśli ktoś dotąd zgromadził 850 tys. zł w postaci składek i kapitału początkowego, to dzięki waloryzacji stan konta tej osoby zwiększy się o prawie 46 tys. zł.

Co wpływa na wskaźnik waloryzacji składek
- Wskaźnik waloryzacji konta oblicza się na bazie inflacji i przypisu składek (wzrost płac i liczby ubezpieczonych) z poprzedniego roku. Z kolei wskaźnik waloryzacji subkonta to pochodna wzrostu PKB za ostatnie 5 lat - tłumaczy Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Obecnie ogłoszony wskaźnik waloryzacji składek dotyczy - 2020 r. Jest on niższy niż w dwóch poprzednich latach z uwagi na epidemię Covid-19. Przypis składek emerytal­nych w 2020 r. był wyższy niż rok wcześniej, ale z powodu szczególnej sytuacji gospodarczej w wyniku pandemii i obostrzeń sanitarnych – nie o tyle, co w poprzednich latach.

- Wskaźniki waloryzacji składek w ostatnich latach były bardzo wysokie i pozwalały na pomnożenie kapitału emerytalnego w ZUS na, można powiedzieć, rekordowym poziomie, nienotowanym na żadnej lokacie. W 2020 r. było to 8,94 proc., a rok wcześniej 9,20 proc. – przypomina rzeczniczka.

Nieco inaczej wygląda sytuacja ze wskaźnikiem walory­zacji składek na subkoncie. W związku z tym, że walo­ryzowany jest on zgodnie z przeciętnym wzrostem nomi­nalnego PKB za ostatnie 5 lat to w tej sytuacji epidemia nie wpłynęła znacząco na przyrost stanu subkont Polaków. Obecnie będzie wynosił 5,23 proc., a dla przypomnienia rok temu wskaźnik wyniósł 5,73 proc., a dwa lata temu 5,01 proc.


Tekst i grafika: Katarzyna Krupicka - regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

baner