Startują szkolenia dla biznesu, jak skutecznie korzystać z tarczy antykryzysowej
logo
czytaj E-gazety prasa online


Startują szkolenia dla biznesu, jak skutecznie korzystać z tarczy antykryzysowej

2020-05-22

Już 26 maja rusza cykl 20 webinariów dla przedsię­biorstw Ministerstwa Rozwoju i Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Celem jest przeszkolenie właścicieli firm i menedżerów na temat tego, jak mogą maksymal­nie i skutecznie wykorzystać narzędzia tarczy antykryzy­sowej.

Wideokonferencje będą odbywać się w każdy wtorek, środę i czwartek o godz. 13:00. Do spotkań będzie można dołączyć – bez rejestracji – poprzez stronę www.parp.gov.pl/tarcza. Tam też jest zamieszczony szczegółowy harmonogram i tematyka prezentacji. Udział w konferencjach jest bezpłatny.

„Będziemy prezentować – wspólnie z ekspertami – szczegóły programu pomocowego, który już od 1 kwietnia trafia do przedsiębiorców i który wciąż jest realizowany. Rozwiejemy też wiele wątpliwości, bo otrzymujemy cały czas wiele pytań w sprawie tarczy antykryzysowej” – powiedziała PAP wicepremier i minister rozwoju, Jadwiga Emilewicz.

„Zachęcamy do udziału nie tylko przedsiębiorców, ale i samorządowców” – dodała wicepremier Emilewicz, ponieważ podczas wirtualnych spotkań będą poruszane również kwestie tarczy samorządowej, która wesprze uszczuplone w związku z pandemią lokalne budżety. Wśród tematów są też m.in. zmiany w Prawie Zamówień Publicznych, a także zagadnienia związane z pakietem mieszkaniowym oraz zmianami w procesie inwestycyjno-budowlanym.

Pierwsza z zaplanowanych wideokonferencji, którą 26 maja o 13:00 zainauguruje Ministerstwo Rozwoju, będzie dotyczyła wsparcia dla branży turystycznej.

Po każdym wydarzeniu eksperci z zakresu prawa pracy, finansów, ekonomii i zamówień publicznych będą odpowiadali na pytania przedsiębiorców.

„Cykl wideokonferencji da możliwość zadawania pytań o wybrane formy wsparcia. Odpowiedzi na nurtujące ich pytania znajdą przedsiębiorcy, samorządowcy, pracownicy sektora publicznego oraz wszyscy, którzy w swojej codziennej pracy współpracują z biznesem” – podkreśliła Małgorzata Oleszczuk, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

„Będziemy starali się dodać ducha przedsiębiorcom, bo nie będziemy mówić tylko o samej tarczy, ale także o impulsie dla gospodarki. Zależy nam na tym, aby tego tempa rozwoju gospodarczego, jakie mieliśmy w minionych czterech latach, nie utracić” – dodała Jadwiga Emilewicz.

Wśród najważniejszych tematów cyklu wideokonferencji są m.in.:

- pozyskiwanie środków finansowych dla branży turystycznej (26 maja),
- wydłużony termin na złożenie zeznań przez przedsiębiorców i zapłaty podatków (27 maja),
- zrównoważone finansowanie – dlaczego i w jaki sposób dotyczy to mojej firmy? (16 czerwca),
- ochrona miejsc pracy i wsparcie przedsiębiorców z środków FGŚP i FP (18 czerwca),
- tarcza antykryzysowa – wsparcie z ZUS (23 czerwca),
- ułatwienia podatkowe w Tarczy Antykryzysowej (7 lipca),
- dopłaty do kredytów – pomoc dla firm dotkniętych kryzysem (8 lipca),

Wszystkie transmisje z konferencji zaczynają się o 13:00.

Z danych opublikowanych 15 maja 2020 na stronie Ministerstwa Rozwoju wynika, że wartość przyznanej dotychczas w ramach tarczy antykryzysowej pomocy wyniosła prawie 33 mld zł, z czego prawie 25 mld zł subwencji z Tarczy Finansowej PFR, a ponad 8 mld zł trafiło do przedsiębiorców.

W ramach tarczy antykryzysowej przyznano już m.in.: 611 tys. mikropożyczek dla przedsiębiorców na łączną kwotę ponad 3 mld zł. Wydano ponad 3 mld zł na ochronę miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Przyznano ponad 600 tys. świadczeń postojowych dla samozatrudnionych i zleceniobiorców z ZUS na łączną kwotę 1,25 mld zł oraz ok. 770 mln zł na dofinansowania wynagrodzeń pracowników.

Do ZUS i urzędów pracy wpłynęło ponad 4 mln wniosków o skorzystanie z oferowanych przez tarczę rozwiązań.

Więcej informacji oraz szczegółowy harmonogram webinariów: www.parp.gov.pl/tarcza.

Partnerami akcji są m.in.: Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Polski Fundusz Rozwoju, Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Źródło: Centrum Prasowe PAP http://kurier.pap.pl/node/1935

baner