Nie trzeba czekać w kolejce, by skorzystać z porad pracownika Sali Obsługi Klienta w ZUS...
logo
czytaj E-gazety prasa online


Umów wizytę w ZUS on-line

2020-10-02

Nie trzeba czekać w kolejce, by skorzystać z porad pracownika Sali Obsługi Klienta w ZUS. Wystarczy taką wizytę umówić przez internet. Dzięki temu termin załatwienia sprawy w instytucji ustalamy sami, wybierając dla siebie odpowiedni dzień i godzinę.

- Ta opcja, umawiania wizyt w ZUS przez internet, dostęp­na jest dla posiadaczy profili na Platformie Usług Elektro­nicznych. Warto z niej skorzystać, bo pozwala nam zaosz­czędzić czas i załatwić swoje sprawy we wcześniej wyzna­czonym terminie. Każdy użytkownik PUE ZUS może zarezerwować wizytę w wybranej przez siebie placówce ZUS i niemal od razu podejść do odpowiedniego stano­wiska. Zamówienie wizyty na konkretną datę, godzinę i w interesującej nas sprawie, to tylko kilka kliknięć na swoim profilu - mówi Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Co zrobić, żeby zaplanować odwiedziny w ZUS?
Wystarczy zalogować się na Platformie Usług Elektroni­cznych ZUS na www.zus.pl . Następnie na swoim profilu PUE w „Panelu Ogólnym” wybrać:

• zakładkę „Wizyty”, a następnie „Rezerwacja wizyty”,
• placówkę ZUS, w której chcesz umówić wizytę,
• sprawę, której dotyczy wizyta,
• dogodny dzień i godzinę wizyty.

Elektroniczny kalendarz wizyt
- Umawiając się elektronicznie na wizytę w ZUS mamy do wyboru grupy spraw i wybieramy zakres, który nas intere­suje. To mogą być zagadnienia emerytalno-rentowe, skła­dki i ubezpieczenia, zasiłki, świadczenia rehabilitacyjne, czy chociażby kwestie założenia profilu zaufanego. Po wy­braniu sprawy, jaką chcemy załatwić, wyświetli się kalen­darz z bieżącym tygodniem i dostępne terminy rezerwacji wizyt - wyjaśnia rzeczniczka
Na czas jednej wizyty w kalendarzu przeznaczone jest pół godziny. Pierwszą wizytę można zaplanować już na ósmą rano, ostatnią na godzinę 14.00, a w poniedziałki nawet na godzinę 16:15. Nie trzeba się obawiać, że w tym samym czasie do jednego „okienka” umówi się kilka osób. Zareze­rwowane wcześniej godziny są zaznaczone czerwonym polem z komentarzem „Termin zajęty”. Umówioną wizytę można odwołać w każdej chwili anulując zaplanowane odwiedziny w zakładce „Wizyty”, w opcji „Przegląd i anulo­wanie rezerwacji”.

PUE daje wiele możliwości
Profil na PUE ZUS daje nam możliwość nie tylko zamawia­nia wizyt w ZUS przez internet, ale także załatwiania wielu spraw w ZUS bez wychodzenia z domu. Pozwala także na bieżące kontrolowanie pracodawcy w zakresie zgłoszenia nas do ubezpieczeń i wysokości opłacania składek. Na swoim koncie w PUE możemy sprawdzić także zwolnienia lekarskie, z których w ostatnim czasie korzystaliśmy. Tutaj też znajdziemy informację o stanie konta ubezpieczonego wraz z wyliczoną hipotetyczną emeryturą. Co ważne dla rodziców to właśnie poprzez PUE aktywujemy bon turys­tyczny. Obecnie swój profil posiada 5,6 mln użytkowników.

Tekst i grafika: Katarzyna Krupicka - regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

baner