Zatrzymanemu mężczyźnie przedstawiono zarzuty karno-skarbowe, a następnie tymczasowo aresztowano na trzy miesiące ...
logo
czytaj E-gazety prasa online


Tir wypełniony nielegalnymi papierosami wartymi blisko 6 mln zł

2021-05-24


fot. POSG

400 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcy­zy, o szacunkowej wartości blisko 6 mln złotych ujawnili funkcjonariusze Straży Granicznej i CBŚP. Nielegalny towar wjechał do Polski z Litwy na naczepie samochodu ciężarowego. Kontrabandę przewoził 28 – letni obywatel Litwy, który już usłyszał zarzuty w Prokuraturze Rejonowej w Suwałkach.

Funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w ramach wspólnych działań z policjantami z Zarządu w Białymstoku Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) na drodze krajowej numer 8 w gminie Raczki (powiat su­walski) wytypowali do kontroli tira na litewskich numerach rejestracyjnych. W trakcie sprawdzania ciężarówki okazało się, że w naczepie, zamiast deklarowanych materiałów termoizolacyjnych, znajdują się ogromne ilości papiero­sów bez polskich znaków akcyzy.

W sumie w naczepie funkcjonariusze ujawnili 400 tys. pa­czek białoruskich papierosów o szacunkowej wartości blisko 6 mln zł. Gdyby nielegalny towar trafił do sprzedaży Skarb Państwa straciłby ponad 9,7 mln zł.

Wobec kierowcy zostało wszczęte postępowanie przygo­to­wawcze, które pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Suwałkach prowadzą funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej. Do sprawy zabezpieczono papierosy oraz ciągnik siodłowy i naczepę. Zatrzymanemu mężczyźnie przedstawiono zarzuty karno-skarbowe, a następnie tymczasowo aresztowano na trzy miesiące. Grozić mu może kara pozbawienia wolności do 10 lat.


mjr SG Katarzyna Zdanowicz - Rzecznik Prasowy Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej

baner