Uroczystość poświęcona pamięci Żydów tykocińskich w 79. rocznicę zagłady
logo
czytaj E-gazety prasa online


Uroczystość poświęcona pamięci Żydów tykocińskich w 79. rocznicę zagłady

2020-08-19

Miejsce zagłady w lesie łopuchowskim

25 sierpnia 2020r. Muzeum w Tykocinie oraz Burmistrz Miasta Tykocina zapraszają na uroczystości rocznicowe:

- godz. 11.30 - zbiórka przed Wielką Synagogą w Tykocinie i przejazd autokarem do miejsca zagłady
- godz. 12.00 - Uroczystość Rocznicowa w miejscu straceń  w lesie łopuchowskim (okolicznościowe przemówienia oraz złożenie wieńców i kwiatów na grobach)

Do sierpnia 1941 roku Tykocin był jednym z wielu podlaskich miasteczek, gdzie znaczny odsetek mieszkańców stanowili Żydzi. Ta społeczność zamieszkiwała miasto od 1522 roku, licząc w dniu wybuchu drugiej wojny około 2200 osób. Po napaści Niemiec na Związek Sowiecki i zajęciu Tykocina rozpoczęły się prześladowania, których zwieńczeniem było rozstrzelanie w pobliskim lesie wszystkich żydowskich mieszkańców miasta. Na miejscu zbiorowego mordu znajdują się trzy masowe groby oznaczone barierkami. W centralnej części memoriału ustawione są obeliski przypominające o ofiarach tej tragedii.

Na tydzień przed 79. rocznicą zagłady tykocińskich Żydów pracownicy Muzeum w Tykocinie, Centrum Kultury w Tykocinie, Urzędu Miejskiego w Tykocinie oraz Nadleśnictwa Knyszyn uporządkowali miejsce straceń. Obchody rocznicowe zaplanowano na 25 sierpnia 2020 roku na godz. 12.00. Organizatorzy uroczystości Burmistrz Tykocina oraz Muzeum w Tykocinie zapewniają dojazd na miejsce. Zbiórkę zaplanowano na godz. 11.30 przed Wielką Synagogą w Tykocinie, skąd odbędzie się przejazd autokarem do miejsca zagłady tykocińskich Żydów.

Przypominamy o konieczności zachowania dystansu społecznego i przestrzegania obowiązujących przepisów sanitarnych w trakcie obchodów. W trosce o nasze wspólne bezpieczeństwo zachęcamy również do rozważenia „zdalnego” udziału w organizowanej przez nas uroczystości śledząc transmisję live za pośrednictwem profilu https://www.facebook.com/muzuemwtykocinie/.

Wstęp wolny

Joanna Nierodzik - Dział promocji i edukacji Muzeum Podlaskiego w Białymstoku

baner