Premiera „Trenów" w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku....
logo
czytaj E-gazety prasa online


Premiera „Trenów" w Teatrze Dramatycznym

2020-10-07

Treny - fot. Ewa Krajewska

W Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku trwają ostatnie przygotowania do kolejnej tegorocznej premiery. Tym razem widzowie obejrzą spektakl „Treny” na podstawie dzieła Jana Kochanowskiego.

„Treny” to jedno z największych dzieł polskiej literatury. Swój utwór, składający się z 19 wierszy, Jan Kochanowski poświęcił zmarłej w dzieciństwie córce – Urszuli. "Treny" były pisane przez kilka lub kilkanaście miesięcy, a zostały wydane w 1580 roku w Krakowie. Przedstawienie oparte o najbardziej osobiste dzieło poety przygotowuje Grzegorz Suski, twórca teatralnego hitu – spektaklu „Hobbit”.

– „Hobbit” był wielkim, rozdmuchanym, efektownym widowiskiem, a „Treny” to wewnętrzny, kameralny spektakl na małej scenie. To przedstawienie bardzo aktorskie, oparte na słowie, i dość oszczędne w środkach wyrazu. Jest to bardzo odmienny teatr od tego, który wcześniej miałem okazję zaproponować widzom. I właśnie to przejście z dużej produkcji na małą, opartą na słowie było dla mnie największym wyzwaniem, a jednocześnie najprzyjemniejszą częścią pracy –– mówi reżyser. 

Koncepcję scenografii i kostiumów przygotował Grzegorz Suski. Muzykę do „Trenów” stworzyli Julita Charytoniuk i Tomasz Jarnicki. Na Scenie Kameralnej Teatru Dramatycznego zagrają: Bernard Bania, Beata Chyczewska, Justyna Godlewska-Kruczkowska i Monika Zaborska. Muzykę „na żywo” będzie wykonywał Grzegorz Suski.

Bernard Bania przypomina, że proces przygotowywania przedstawienia trwał niezwykle długo – prawie dziewięć miesięcy. Zdaniem aktora, twórcom udało się stworzyć nie akademicki bryk, ale pełnoprawny spektakl pełny refleksji, zadumy i „katharsis”.

- Staraliśmy się, aby to przedstawienie nie mówiło tylko o utraconej miłości ojca do zmarłej córki, ale ogólnie o naszej utracie uczuć, porzuceniu, zostawieniu i o tym, jak człowiek, który traci bliską osobę musi sobie z tym poradzić. Jest to studium wyjścia z traumy. Spektakl dla wrażliwych widzów, którzy dzięki niemu będą mogli zagłębić się w magię teatru – mówi aktor.

Premiera „Trenów” odbędzie się w najbliższy piątek, 9 października, o godz. 19.00 na Scenie Kameralnej. Spektakl będzie można obejrzeć także:

✔ 10 i 11 października, o godz. 19.30,
✔ 17, 18, 31 października,
✔ 8 listopada
✔ 19 i 20 grudnia.

Wszystkie przedstawienia rozpoczną się o godz. 20.00.

Bilety na spektakl w cenie:
  45 zł – normalny,
  35 zł – ulgowy,
  25 zł – studencki
  25 zł - szkolny,

dostępne są w kasie teatru oraz w sprzedaży internetowej na stronie: bilety.dramatyczny.pl.

Tekst i fotografie Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku

baner