O wsparcie mogą wystąpić firmy, które odczuły negatywne skutki występowania w Polsce COVID-19 ...
logo
czytaj E-gazety prasa online


2021-06-21

Niewiele czasu na zwolnienie ze składek

fot. pixabay.com

Jeszcze do 30 czerwca bieżącego roku można składać wnioski o zwolnienie ze składek w ramach Tarczy 9.0. Najnowsza Tarcza antykryzysowa daje możliwość skorzystania ze zwolnienia z opłacania składek za grudzień 2020 oraz styczeń, luty, marzec i kwiecień 2021 roku oraz możliwość nawet pięciokrotnego otrzymania świadczenia postojowego.

- Wciąż można składać wnioski o zwolnienie ze składek. Warto jednaka pamiętać, że można to zrobić wyłącznie w formie elektronicznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Dokumenty musimy przesłać w terminie do 30 czerwca. Tej daty nie możemy przekroczyć, więc warto się pospieszyć, bo czasu zostało coraz mniej – przypomina Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Jeśli przedsiębiorca ma obowiązek samodzielnego sporządzania dokumentacji rozliczeniowej, to również w tym terminie musi dostarczyć dokumenty rozliczeniowe za marzec i kwiecień.

- Dotychczas ZUS przyjął łącznie - w ramach wszystkich kolejnych odsłon Tarczy ponad 8 mln wniosków, udzielając wsparcia na kwotę około 36,6 mld zł, w tym: świadczenia postojowe oraz zwolnienia z obowiązku opłacania składek. W województwie podlaskich od początku pandemii takich wniosków wpłynęło ponad 170 tys., a kwota wynikająca z przyznanej pomocy to blisko 515 mln zł – informuje rzeczniczka.

Dla kogo Tarczy 9.0
O wsparcie mogą wystąpić firmy, które odczuły negatywne skutki występowania w Polsce COVID-19. To ponad 60 branż, w tym te, które już wcześniej otrzymały pomoc w ramach poprzedniej tarczy oraz kilkanaście kolejnych rodzajów działalności, w tym: salony kosmetyczne, fryzjerskie, sklepy meblowe, budowlane i prowadzące handel detaliczny w galeriach handlowych.

O przyznanie pomocy w ramach najnowszej Tarczy antykryzysowej mogą starać się przedsiębiorcy, którzy zgłoszeni byli w ZUS jako płatnicy składek przed listopadem 2020 roku i na 31 marca 2021r. prowadzili przeważającą działalność oznaczoną jednym z kodów PKD wskazanych w rozporządzeniu. Przedsiębiorcy mogą uzyskać (w zależności od branży) zwolnienie ze składek odpowiednio za grudzień 2020 i styczeń 2021r., za luty 2021r., za marzec i kwiecień 2021r. lub za sam kwiecień 2021r., - jeżeli spełnione zostaną wszystkie warunki określone w przepisach prawa.

Zwolnienie ze składek oznacza, że choć przedsiębiorca nie opłacił tych składek do ZUS, to są one zapisane na jego koncie i koncie ubezpieczonych, czyli tak jakby były opłacone. Zatem nie ma żadnych negatywnych konsekwencji w postaci niższego przyszłego świadczenia za ten okres ani dla właściciela firmy, ani dla osoby u niego zatrudnionej.

Postojowe do pięciu wypłat
Przedsiębiorcy z określonych branż mogą otrzymać świadczenie postojowe od jednego do maksymalnie pięciu razy, przy czym liczba możliwych do otrzymania świadczeń jest pomniejszana o już otrzymane na podstawie poprzednich rozporządzeń. Wniosek o to świadczenie można złożyć najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii.

Konieczny 40 proc. spadek przychodu
Umorzenie składek i ponowne postojowe z ZUS przysługuje firmom, które zanotowały spadek przychodu o co najmniej 40 proc. Ten warunek weryfikuje się, porównując przychód w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających złożenie wniosku do przychodu z miesiąca poprzedniego albo z analogicznego miesiąca roku poprzedniego, albo z lutego 2020r., albo z września 2020r. Nowością jest tu możliwość porównania przychodu do sytuacji z lutego 2020 roku, czyli okresu sprzed pandemii.


Tekst i grafika: Katarzyna Krupicka - regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

baner