Kampania BCO pod hasłem #szybcyizdrowi promująca profilaktykę nowotworową wśród mężczyzn ...
logo
czytaj E-gazety prasa online


2020-11-02

Kampania BCO pod hasłem #szybcyizdrowi

Magdalena Borkowska, dr Marcin Chlabicz, dr Dorota Kazberuk - fot. BCO

Akcja Movember to kampania promująca profilaktykę no­wotworową wśród mężczyzn. Od 2003 roku na świecie, zaś od 2014 roku w Polsce listopad jest miesiącem walki z męskimi nowotworami – rakiem prostaty i rakiem jąder. Polega ona na zapuszczaniu w listopadzie wąsów, które prowokują do dyskusji o chorobach nowotworowych ukła­du moczowo-płciowego. Ma także na celu podniesienie świadomości, jak ważne są regularne badania profilakty­czne oraz dbanie o swój stan zdrowia.

W tym roku BCO zainicjowało kampanię pod hasłem #szybcyizdrowi, a jej twarzą został pochodzący z woje­wództwa podlaskiego Jarosław Kazberuk - kierowca, pilot rajdowy, sportowiec. Jak sam podkreśla: Ścigam się w naj­lepszych supermaratonach na świecie. Niejeden rajd prze­jechałem, niejedną bitwę wygrałem. Nie traćmy czasu, bą­dźmy szybcy i zdrowi!

Celem naszych starań jest poprawa świadomości zdrowo­tnej mężczyzn, zachęcenie do wykonywania regular­nych badań profilaktycznych, co wpływa na odpowiednio wcze­sne wykrycie choroby, a dzięki temu zmniejszenie śmier­telności powodowanej chorobą nowotworową jąder oraz prostaty – podkreśla Magdalena Joanna Borkowska, dy­rektor BCO i dodaje – Widzimy, że z roku na rok pacjentów przybywa. Poradnia urologiczna w BCO została zakontrak­towana w kwietniu 2019 roku. Do końca ubiegłego roku lekarze udzielili ponad 650-ciu porad, a w tym roku w okresie styczeń-wrzesień jest ich już ponad 1700.

W ramach akcji BCO uruchamia telefon, pod którym udzielane będą konsultacje urologiczne. Pod numerem ☎ 790 514 141, od poniedziałku do piątku w godz. 14:00-15:00 dyżurować będzie urolog BCO.

Pamiętajmy, że dbanie o swoje zdrowie to nie jest tylko listopad, to jest cały rok. Mężczyźni, zarówno młodsi jak i starsi powinni badać się regularnie zwłaszcza teraz, w tym całym zamieszaniu, które jest wokół nas. W tym miesiącu służymy wam pomocą – godzinami konsultacyjnymi. Zaw­sze będziecie mogli do nas zadzwonić, uzyskać poradę, ale my w miarę naszych możliwości postaramy się wam pomóc – mówi dr n. med. Marcin Chlabicz, urolog BCO.

Wcześnie wykryty nowotwór jest w większości przypad­ków uleczalny. Bardzo ważne jest samobadanie, regularne kontrole u lekarza urologa, a po czterdziestym roku życia kluczowe jest robienie regularnych badań krwi - w tym sprawdzanie poziomu PSA. Jest to badanie przesiewowe, które pozwala na wczesne wykrycie nowotworu prostaty.

Monika Mróz, rzecznik prasowy BCO: Do naszej akcji za­prosiliśmy ponad 100 znanych mężczyzn z województwa podlaskiego, w tym m.in. parlamentarzystów, samorzą­dowców, przedsiębiorców, ale na pewno ta lista się wydłuży. Każdy z panów otrzymał od nas list i maseczkę ochronną z nadrukowanymi wąsami. Chcemy, by nasz apel trafił do jak najszerszego grona odbiorców, więc wszystkich chętnych namawiamy do sfotografowania się z wąsami - własnymi lub dorysowanymi, umieszczenie zdjęcia w mediach społecznościowych i oznaczenia hasztagiem #szybcyizdrowi.

Tekst: Monika Mróz - rzecznik prasowy Białostockiego Centrum Onkologii

baner