Przemyt 4 psów udaremnili funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej
logo
czytaj E-gazety prasa online


Próbował przemycić szczenięta przez granicę

2020-05-19

fot. pixabay.com

 • Przemyt 4 psów udaremnili funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) z drogowego przejścia granicznego w Kuźnicy.
 • Szczenięta rasy szpic miniaturowy ukrył w luku bagażowym 39-letni kierowca autobusu na polskich numerach rejestracyjnych.

Funkcjonariusze KAS z przejścia granicznego w Kuźnicy skierowali do kontroli z użyciem skanera RTG autokar prowadzony przez 39-letniego mieszkańca woj. mazowieckiego. Mężczyzna zgłosił wcześniej do odprawy 3 psy posiadające wszystkie wymagane dokumenty uprawniające do ich przywozu na teren Unii Europejskiej. Na chwilę przed rozpoczęciem prześwietlenia kierowca przyznał się jednak, że w luku bagażowym autokaru ukrywa jeszcze 4 psy. Jak się okazało były to szczenięta rasy szpic miniaturowy.

O sprawie poinformowany został Powiatowy Lekarz Weterynarii w Sokółce, który z uwagi na złamanie przepisów dotyczących przemieszczania się zwierząt domowych przez granicę, wydał decyzję o zawróceniu psów na Białoruś. Dodatkowo za próbę przemytu do Polski zwierząt 39-letni mężczyzna ukarany został mandatem karnym w kwocie 2 tys. złotych.
Kierowca autokaru wraz z czterema szczeniakami wrócili na Białoruś, natomiast pasażerowie kontynuowali podróż do Polski drugim pojazdem podstawionym przez przewoźnika.

Warto przypomnieć, że zwierzęta domowe towarzyszące podróżnym (psy, koty, fretki, w liczbie nieprzekraczającej 5 sztuk) mogą być przywożone do Polski na następujących warunkach: muszą posiadać elektroniczny identyfikator, muszą być zaszczepione przeciwko wściekliźnie oraz muszą posiadać dokumenty potwierdzające fakt szczepienia (paszport zwierząt lub świadectwo weterynaryjne). Szczegółowe zasady podróżowania ze zwierzętami dostępne są na stronie Inspekcji Weterynaryjnej.

Źródło: Podlaska KAS