Ministerstwo Finansów uruchomiło stronę etoll.gov.pl, która zapewni komplet informacji dotyczących poboru opłat drogowych na polskich drogach...
logo
czytaj E-gazety prasa online


2021-05-06

Ministerstwo Finansów uruchomiło stronę

fot. KAS

• Ministerstwo Finansów uruchomiło stronę etoll.gov.pl.
• Portal zapewni komplet informacji dotyczących poboru opłat drogowych na polskich drogach.
• Kolejnym etapem wdrożenia nowego systemu będzie uruchomienie rejestracji w systemie e-TOLL.

Strona internetowa etoll.gov.pl dostarczy kompleksowej informacji o nowym systemie e-TOLL. Została udostęp­niona w dwóch wersjach językowych (polskiej i angiel­skiej). Docelowo strona będzie dostępna w dziewięciu wersjach językowych: polskiej, angielskiej, niemieckiej, czeskiej, słowackiej, ukraińskiej, białoruskiej, litewskiej i rosyjskiej.

Informacje dostępne na stronie
Na etoll.gov.pl znajdują się m.in. informacje o:

➤ zasadach przejścia z viaTOLL do e-TOLL,
➤ wysokości stawek,
➤ kategoriach pojazdów,
➤ sieci dróg płatnych
oraz kalkulator pozwalający obliczyć należną opłatę za przejazd.

Wraz z wdrożeniem systemu e-TOLL zmieniona zostanie technologia wykorzystywana do poboru opłaty elektro­nicznej – komunikację radiową zastąpi pozycjonowanie satelitarne. Wprowadzony zostanie otwarty model dys­trybucji urządzeń wykorzystywanych do naliczenia opłaty – aplikacja mobilna, urządzenia pokładowe i zewnętrzne systemy lokalizacyjne. Na stronie opublikowana jest aktualizowana na bieżąco informacja o zintegrowanych z systemem e-TOLL operatorach OBU/ZSL.

Kolejne funkcjonalności
Planowane jest uruchomienie formularza kontaktowego, który ułatwi kontakt z Krajową Administracją Skarbową w sprawach związanych z opłatami drogowymi. W systemie e-TOLL możliwa jest pełna obsługa online, ale na stronie znajdą się też informacje o lokalizacjach Miejsc Obsługi Klienta (MOK), które aktualnie publikowane są w serwisie KAS: https://www.gov.pl/web/kas/miejsca-obslugi-klienta. Na stronie etoll.gov.pl już teraz zamieszczono informacje o zakresie usług MOK.

W drugiej połowie maja br. dla użytkowników zostanie uruchomione Internetowe Konto Klienta (IKK), w którym będzie można zarejestrować się do nowego systemu. IKK to konto dla każdego użytkownika e-TOLL, w którym będzie miał on dostęp do wszystkich danych, dokumen­tów i usług online.

Uruchomienie systemu e-TOLL zostało zaplanowane na pierwszą połową czerwca br


Radosław Hancewicz - Rzecznik prasowy Podlaskiej KAS

baner