Eliminacje do „Arnold Classic Strongman Białystok” 19 września na Rynku Kościuszki...
logo
czytaj E-gazety prasa online


Widowiskowe zawody strongmenów

2020-09-17

fot. Dawid Gromadzki/UM Białystok

Eliminacje do „Arnold Classic Strongman Białystok” odbędą się 19 września na Rynku Kościuszki. Już od godz. 15.00 będzie można oglądać zmagania siłaczy z Polski i zagranicy, m.in. z Czech, Słowacji, Niemiec i Węgier.

Zawody Strongman odbywają się od 1977 r. Ogromną popularność zyskały w USA, Kanadzie, Skandynawii, Europie Środkowej i Wschodniej (również w Polsce), Niemczech, Holandii, Hiszpanii czy Australii. Zawody te są widowiskowe, ale i bardzo wymagające. Przykładowe konkurencje polegają na ciągnięciu tira, wrzucaniu worków o wadze 100 kg na podest, przerzucaniu opony o wadze 320 kg czy przenoszeniu dwóch walizek o wadze 120 kg każda. Od 2002 r. z inicjatywy znanego siłacza – Arnolda Schwarzenegera – organizowane są zawody „Arnold Classic Strongman”. 19 września w Białymstoku odbędą się eliminacje do tej rywalizacji.

– Cieszę się, że Białystok jest gospodarzem tego wydarzenia sportowego. Mamy okazję zaprezentować się jako miasto przyjazne sportowcom i promujące zdrowy styl życia. Z drugiej strony zapewniamy też mieszkańcom i turystom udział w niezwykle emocjonującym widowisku powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

W „Eliminacjach do Arnold Classic Strongman Białystok” zmierzą się najsilniejsi zawodnicy z kraju i zagranicy. Konkurencje przyciągną na trybuny wielu mieszkańców i turystów, a retransmisja w telewizji o zasięgu krajowym – wielu widzów.

Miasto Białystok wsparło eliminacje kwotą 55 tys. zł brutto.

Tekst: Agnieszka Błachowska /UM Białystok