Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zaprezentuje swoje spektakle w Gruzji ...
logo
czytaj E-gazety prasa online


Teatr Dramatyczny wyjeżdża do Gruzji

2021-11-03

Treny - fot. Bartek Warzecha

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zaprezentuje swoje spektakle w Gruzji. Widzowie w Telawi będą mogli zobaczyć „Błoto” w reżyserii Martyny Łyko oraz „Treny” w reżyserii Grzegorza Suskiego.

Wizyta Teatru Dramatycznego w Gruzji jest kontynuacją współpracy białostockiej sceny z Państwowym Teatrem Dramatycznym im. Waży Pszaweli. W 2019 roku artyści z Gruzji odwiedzili stolicę województwa podlaskiego i zaprezentowali swój spektakl na festiwalu „Kierunek Wschód”. Tym razem to aktorzy z Białegostoku będą mieli szansę promować polską sztukę teatralną poza granicami kraju.

- Bardzo się cieszę, że uda nam się pojechać ze spektak­lami do Gruzji i w ten sposób przyczynić do promocji kultury polskiej. Przez ostatnie dwa lata gościliśmy zdalnie (online) Państwowy Teatr Dramatyczny im. Waży Pszaweli. Teraz przyszedł czas na rewizytę i - w końcu - spotkanie „na żywo” w Telawi, z naszymi wschodnimi partnerami. Mamy nadzieję, że będzie to wizyta na piątkę- mówi Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

Wizyta Teatru Dramatycznego w Gruzji potrwa od 3 do 9 listopada. Projekt „Kierunek Telawi” to spore wyzwanie organizacyjne, szczególnie w czasie pandemii i zmieniających się obostrzeń.

- Do Gruzji wyjeżdża dwudziestoosobowy zespół pracowników Teatru Dramatycznego. Jest to dla nas duże przedsięwzięcie logistyczne, tym bardziej, że 7 grudnia przed nami kolejny wyjazd – tym razem do Armenii. Koniec roku jest więc okresem niezwykle intensywnej pracy. Co weekend wystawiamy spektakle na gościnnych scenach, jesteśmy także w trakcie realizacji innych projektów ministerialnych. Nasza bieżąca działalność skupiona jest również na zadaniach związanych z modernizacją siedziby głównej - powiedziała dr Martyna Faustyna Zaniewska, Zastępca Dyrektora Teatru Dramatycznego.

Na realizację projektu „Kierunek Telawi” pozyskano dota­cję ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz z budżetu Woje­wództwa Podlaskiego. Partnerem zadania jest Instytut Polski w Tbilisi.

Więcej informacji na temat projektów realizowanych przez Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku można znaleźć na stronie dramatyczny.pl/projekty.


Tekst i grafika: Julita Stepaniuk - Zastępca Kierownika Działu Komunikacji i Marketingu Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku

baner