6 listopada, w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku, odbędzie się premiera spektaklu „Sopoćko”
logo
czytaj E-gazety prasa online


Premiera spektaklu "Sopoćko”

2020-11-05

fot. Ewa Krajewska

W najbliższy piątek, 6 listopada, w Teatrze Dramatycz­nym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, odbę­dzie się premiera spektaklu „Sopoćko”. Przedstawienie reży­seruje Jan Nowara.

Najnowsze przedstawienie Teatru Dramatycznego to opo­wieść o bł. ks. Michale Sopoćce – spowiedniku św. siostry Faustyny Kowalskiej, orędowniku kultu Miłosierdzia Bo­żego i patronie Białegostoku.

- Nasz spektakl to rodzaj duchowego testamentu księdza Sopoćki, próba uchwycenia fenomenu oraz istoty jego wia­ry. A że wiara umyka rozumowi, a jej domeną są uczu­cia i wyobraźnia, to na osnowę przedstawienia wybraliśmy najpiękniejszą poezję wiary – Psalmy. W naszym spektaklu ks. Michał Sopoćko będzie więc i wypowiedziany i wyśpie­wany – mówi Jan Nowara, reżyser.

Jan Nowara jest także autorem scenariusza. W spektaklu wykorzystał fragmenty tekstu „Sopoćko. Nieznane prze­słuchanie spowiednika św. Faustyny” Adama Jakucia. Scenografię do przedstawienia zaprojektował Marek Miku­lski, kostiumy: Maciej Mikulski. Muzykę skomponował Tomasz Bajerski. Za choreografię odpowiada To­masz Dajewski, a za przygotowanie wokalne Karina Komendera. Asystentem reżysera jest Sławomir Popławski, inspicjentem - Jerzy Taborski.

Na scenie zagrają aktorzy Teatru Dramatycznego: Beata Chyczewska, Krystyna Kacprowicz-Sokołowska, Dorota Białkowska-Krukowska, Kamila Wróbel-Malec, Agnieszka Możejko-Szekowska, Ewa Palińska, Bernard Bania, Marek Cichucki, Dawid Malec, Patryk Ołdziejewski, Sławomir Popławski, Dawid Rostkowski, Piotr Szekowski, Marek Tyszkiewicz oraz gościnnie Grzegorz Suski.

Marek Cichucki, odtwórca tytułowej roli, przyznał, że prze­szedł spacer śladami życia ks. Michała Sopoćki.
- Starałem się przeczytać to, co napisał ks. Michał, ale także to, co o nim napisano. Próbowałem zebrać wiadomości i dowiedzieć się, w jaki sposób zapamiętali go ludzie. Ta część pracy wzbogaciła mnie jako człowieka. Natomiast to reżyser, z całej mojej wiedzy i doświadczeń, wykorzystał to, co widzowie będą mogli zobaczyć na scenie. Jan Nowara stworzył piękną, poetycką opowieść. Myślę, że młodzi, wrażliwi ludzie po obejrzeniu spektaklu będą usatysfakcjonowani - powiedział Marek Cichucki.

W rolę św. siostry Faustyny Kowalskiej wcieli się Kamila Wróbel-Malec.
- Grając postaci świętych czy bohaterów narodowych musimy unikać pustego patosu oraz pamiętać o tym, że byli oni również, a właściwie przede wszystkim, ludźmi. Zwykłymi, prostymi ludźmi. Dlatego nie można zapominać o ich człowieczeństwie i prostocie. To te cechy świadczą zazwyczaj o wielkości. Jeżeli chodzi o postać św. Faustyny jest to szczególnie ważne. Wcielając się w nią najwięk­szym wyzwaniem było dla mnie połączenie jej ogromnej duchowości i prostoty – powiedziała Kamila Wróbel-Malec.

Premiera spektaklu miała odbyć się w sobotę, 7 listopada, jednak w związku z wprowadzeniem nowych obostrzeń została przełożona na piątek, 6 listopada, o godz. 19.00. Kolejne zaplanowane przedstawienia zostały odwołane. Patronat Honorowy nad przedstawieniem „Sopoćko” objął Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Tadeusz Wojdy SAC, Metropolita Białostocki.

Premiera: 6 listopada 2020 r.
Scena Duża
Czas trwania: ok. 90 minut

Tekst i grafika Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku

baner