Jak zarabialiśmy w 2019 roku? - podsumowanie rozliczeń PIT
logo
czytaj E-gazety prasa online


Jak zarabialiśmy w 2019 roku?
- podsumowanie rozliczeń PIT

2020-07-01

grafika - KAS

Więcej podatników z dochodem powyżej miliona złotych, mniej osób inwestujących na giełdzie, duża popularność elektronicznej formy rozliczeń i ponad 50 tys. młodych osób korzystających ze zwolnienia „Bez PIT dla młodych” – to tylko niektóre wnioski płynące z podsumowania kampanii PIT za 2019 rok w woj. podlaskim, które przygotowała podlaska Krajowa Administracja Skarbowa

Początek lipca to czas podsumowania kampanii rozliczania PIT-ów przez urzędy skarbowe, która w tym roku miała nietypowy przebieg. Pandemia koronawirusa sprawiła, że podatnicy mieli więcej czasu na złożenie swoich zeznań. Złożone dokumenty zostały już przez urzędy skarbowe wprowadzone do systemów informatycznych, co daje możliwość podsumowania tegorocznych rozliczeń.
Rozliczając się za 2019 r. podatnicy w województwie podlaskim zapłacili 2,414 mld zł podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) i było to o 64 mln zł więcej niż przed rokiem.

„Milionerzy” i inne rekordy
W tej grupie byli i tacy, którzy wykazali dochód powyżej miliona złotych. Takich osób było w tym roku aż 859, podczas gdy rok wcześniej dochodami powyżej miliona złotych mogło pochwalić się „tylko” 758 osób. Najwięcej takich podatników było w Białymstoku i okolicach – 462 (o 74 więcej niż przed rokiem), w Łomży – 90 (o jednego mniej niż przed rokiem) i w Suwałkach – 64 (o 7 mniej niż przed rokiem).

Jeżeli chodzi o rekordowe dochody Podlasian, to z podsumowania białostockiej Izby Administracji Skarbowej wynika, że największy dochód związany był z prowadzoną działalnością gospodarczą (osoby składające PIT-36 i PIT-36L). Najlepiej zarabiającym przedsiębiorcą okazał się podatnik z dochodem w wysokości ponad 34,6 mln zł. Natomiast najwyższy dochód z obrotu papierami wartościowym, jaki wykazał podatnik w PIT-38 wyniósł ponad 12 mln zł. Z kolei wśród najbardziej popularnych PIT-37, które składają najczęściej osoby zatrudniane na umowę o pracę, rekordowy dochód wyniósł ponad 4 mln zł.

Ile zarobiliśmy za granicą, ile musieliśmy oddać fiskusowi, a ile podatku nam zwrócono?
Przed rokiem dochody z zagranicy wykazało blisko 13 903 podatników. W tym roku zrobiło to 13 282 podatników, którzy wykazali łącznie ponad 553 mln dochodów uzyskanych za granicą. Przed rokiem, ci którzy zarabiali za granicą przywieźli łącznie ponad 530 mln zł.
Interesujące dane dostarcza także analiza dopłat i zwrotów. W blisko 95 tys. zeznań wykazano niedopłatę i w związku z tym podatnicy musieli dopłacić fiskusowi prawie 216 mln zł. Dużo więcej było jednak zwrotów. W 337 tys. zeznań podatnicy wykazali, że to urząd skarbowy powinien zwrócić im nadpłatę, a jej łączna kwota to 380 mln zł.
Rekordowa kwota jaką urząd skarbowy zwrócił podatnikowi to ponad 786 tys. zł (przed rokiem było to 2,5 mln zł), a rekordowa dopłata jaką podatnik musiał przelać na konto urzędu to ponad 3,5 mln zł (w ubiegłym roku było to 4,5 mln zł).

Najpopularniejsze ulgi i zwolnienia
Od kilku lat podatnicy najchętniej korzystają z ulgi na dzieci. W tym roku liczba dzieci, na które odliczono ulgę wyniosła 186 726 i było to o 7 326 dzieci więcej niż przed rokiem. Na drugim miejscu, ze względu na popularność, była ulga rehabilitacyjna, a na trzecim nowość, czyli ulga termomodernizacyjna.
W rozliczeniach za 2019 rok po raz pierwszy pojawiło się zwolnienie „Bez PIT dla młodych”. Skorzystało z niego 51 918 młodych podatników którzy nie ukończyli 26. roku życia i osiągali przychody z pracy (czyli ze stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy, stosunku służbowego lub stosunku pracy nakładczej) oraz z umów zlecenia zawartych z firmą. Łączna kwota przychodu „młodych” podatników objęta w 2019 roku tym zwolnieniem to ponad 483 mln zł, w tym 366,7 mln zł to przychody z umów o pracę, a 116,5 mln zł to przychody z umów zleceń. Oznacza to, że od takiej kwoty osoby objęte zwolnieniem „Bez PIT dla młodych” nie zapłaciły podatku PIT.

Jak inwestowaliśmy na giełdzie?
Jak wynika z naszych analiz, 2019 rok był już kolejnym w którym mniej osób z województwa podlaskiego zdecydowało się dokonywać transakcji na Giełdzie Papierów Wartościowych. Liczba osób, które w zeznaniach PIT-38 złożonych w urzędach skarbowych wykazały przychody (dochód lub stratę) ze sprzedaży papierów wartościowych wyniosła w tym roku 4.805 (w 2018 roku było takich podatników 5 407, a w 2017 roku 5 695).
Spadła liczba podatników zarabiających na giełdzie – w tym roku było ich 2.400. (rok wcześniej – 2.745), a wykazany przez nich dochód był niższy niż w roku ubiegłym i wyniósł ponad 88,5 mln zł (rok wcześniej było to 121,5 mln zł). Mniej jest także osób, które straciły na giełdzie. W 2019 r. na swoich transakcjach straciło 2 383 podatników, podczas gdy rok wcześniej stratę z giełdy wykazało 2 649 podatników.

Ponadto, ze statystyk podlaskiej KAS wynika, że 85 proc. zeznań PIT jest składanych w formie elektronicznej (przy użyciu nowej usługi Twój e-PIT lub za pośrednictwem systemu e-Deklaracje). W ubiegłym roku Podlasianie złożyli drogą elektroniczną ponad 386 tys. zeznań PIT, natomiast w tym roku było to ponad 415 tys. e-PITów.

Radosław Hancewicz - Rzecznik prasowyPodlaska KAS

baner