Rozpoczęła się druga edycja ogólnopolskiej akcji, która wyłoni najbardziej rowerowe miasto w kraju
logo
czytaj E-gazety prasa online


Rowerowa Stolica Polski 2020

2020-09-03

fot. Marcin Jakowiak/UM.Białystok

Rozpoczęła się druga edycja ogólnopolskiej akcji, która wyłoni najbardziej rowerowe miasto w kraju. O ten tytuł walczy ponad 40 miast, w tym Białystok. Zapraszamy białostoczan do udziału w tej rywalizacji i kręceniu kilometrów dla naszego miasta. Organizatorem wrześniowego wydarzenia jest Bydgoszcz.

Rywalizacja może być bardziej zacięta niż przed rokiem – do akcji włączyły się aż 43 miasta. To dwa razy więcej niż w pierwszej edycji Rowerowej Stolicy Polski. W tym roku odbył się także wakacyjny trening miast. Bilans treningu to 5 tys. aktywnych użytkowników i 1,3 mln przejechanych kilometrów. Teraz trwa główna rozgrywka – przez cały wrzesień każdy przejechany kilometr z włączoną aplikacją liczy się w rywalizacji miast.

– Zachęcamy białostoczan do udziału w rowerowej rywalizacji miast. To szansa na wspólne promowanie aktywnego wypoczynku i turystyki rowerowej jako alternatywnego środka transportu. Ma to także związek z wdrażaniem idei smart city w miastach – powiedział zastępca prezydenta Przemysław Tuchliński.

Szanse na zdobycie pucharu dla każdego miasta są jednakowe. Świadczy o tym fakt, że zwycięzcami poprzedniej edycji stała się Nowa Sól, która najlepiej zmobilizowała miłośników dwóch kółek. Zgodnie z zasadami zabawy liczba przejechanych kilometrów będzie dzielona przez liczbę mieszkańców. Do trzech najlepszych miast trafią wyjątkowe nagrody – samoobsługowe stacje naprawy rowerów. Na użytkowników, którzy wykręcą najwięcej kilometrów w Białymstoku czekają nagrody.

Wszyscy, którzy jeżdżą na rowerze i są posiadaczem telefonu komórkowego, mogą wziąć udział w zabawie. Wystarczy pobrać bezpłatną aplikację i wybrać miasto, dla którego chce się zbierać kilometry. Nie bez znaczenia dla indywidualnych uczestników są inne użytkowe funkcje aplikacji, będące wartością dodaną udziału w zabawie, takie jak zniżki u partnerów akcji, specjalne odznaki czy prognoza pogody. Bezpłatną aplikację „Rowerowa Stolica Polski” można pobrać z Google Play i App Store.

Ideą akcji jest zachęcanie Polaków do wybierania roweru zamiast samochodu. Rower to idealna alternatywa w miejskiej, często zakorkowanej codzienności. Jadąc na jednośladzie nie zatruwamy powietrza, jesteśmy zdrowsi i szczęśliwsi. Z roku na rok to coraz modniejszy i częściej wybierany środek transportu. Polacy pokochali rowery, więc zdobycie Pucharu Rowerowej Stolicy Polski to marzenie każdego z 43 miast. Więcej informacji znajduje się na stronie www.rowerowastolicapolski.pl.

Źródło: UM Białystok