18-22 stycznia Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy ...
logo
czytaj E-gazety prasa online


2021-01-14

Europejski Tydzień Profilaktyki
Raka Szyjki Macicy

Podczas Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, przypadającego w tym roku w dniach 18-22 sty­cznia, Białostockie Centrum Onkologii im. Marii Skłodow­skiej-Curie zaprasza wszystkie chętne kobiety do wykona­nia w naszym szpitalu bezpłatnego badania cytologiczne­go. Zapisy ruszają w najbliższy czwartek (14.01). Na wizy­tę można umawiać się pod numerem ☎ 790 514 141. Do wzięcia udziału w akcji „Wsłuchaj się w głos swojego cia­ła” zachęca Magdalena Joanna Borkowska, dyrektor BCO:

To bardzo ważne, by przypominać paniom o regularnych badaniach cytologicznych zwłaszcza teraz, gdy wiele osób w obawie przed zarażaniem koronawirusem odło­żyło badania ‘na później’. Nie wiemy, kiedy skończy się pandemia, wiemy na pewno, że nowotwór nie poczeka, jest cichy i podstępny, a kiedy zauważymy objawy może okazać się, że jest już za późno. Dlatego zapraszamy ser­decznie wszystkie chętne kobiety, zarówno młode, jak i dojrzałe do naszego Centrum na krótkie i bezbolesne badanie cytologiczne. Chcemy, by profilaktyka weszła w nawyk i obok wizyt u fryzjera czy kosmetyczki stała się stałym elementem życia każdej z nas.

Co roku w Polsce na nowotwór złośliwy raka szyjki macicy choruje średnio 2,5 tys. kobiet, z czego ponad połowa umiera. Pięć minut – tyle trwa badanie cytologiczne. To tylko chwila, a może uratować życie.

W Polsce nowotwór rozpoznawany jest w głównej mierze w stopniu zaawansowanym, co daje mniejsze szanse na wyleczenie. Akcje profilaktyczne i profilaktyka jest rozwi­nięta w pełni, dostęp jest bardzo szeroki, właściwie na każdym rogu jest gabinet ginekologiczny i każdy gineko­log ma program profilaktyki raka szyjki macicy, także wystarczy tylko pójść. We wczesnym stadium rak szyjki macicy jest wyleczalny w stu procentach. Podczas bada­nia ginekologicznego prostego, najprostszego każdy le­karz widzi zmiany, jeżeli nie widzi to jest w stanie wykryć je podczas badania cytologicznego – mówi dr n. med. Beata Maćkowiak Matejczyk, koordynator oddziału onkologii ginekologicznej BCO, konsultant wojewódzki w dziedzinie ginekologii onkologicznej i dodaje - Nie powinnyśmy w ogóle umierać z powodu raka szyjki macicy. Trzeba prze­łamać w sobie niepokój czy wstyd i pamiętać o tym, że idzie się do lekarza po własne zdrowie.

Bardzo ważne jest, aby rozmaz cytologiczny był pobrany prawidłowo. Badanie może wykonywać lekarz, a może również wykonywać położna, która ukończyła kurs pobie­rania cytologii. Jest to badanie niebolesne, jest ono pop­rzedzone wywiadem ginekologicznym. Cytologia pierwsza powinna być już wykonana w wieku 25-ciu lat, to jest taki najpóźniejszy okres i powinna być wykonywana tak napra­wdę przez całe życie. Tu nie ma żadnego ograniczenia, z tym że NFZ refunduje cytologię co trzy lata, z kolei Polskie Towarzystwo Ginekologiczne mówi o pobieraniu cytologii co roku. Tak naprawdę to lekarz decyduje na wizycie, kie­dy ta cytologia ma być pobrana – podkreśla mgr Dorota Dąbrowska-Łukasiak, pielęgniarka oddziałowa na oddziale onkologii ginekologicznej BCO, położna.

Tekst: Monika Mróz - rzecznik prasowy Białostockiego Centrum Onkologii

baner