Miasto Białystok organizuje trzy Punkty Szczepień Masowych, w których szczepienia będą się odbywać przez 7 dni w tygodniu...
logo
czytaj E-gazety prasa online


2021-04-07

Szczepienia masowe białostoczan

fot. pixabay.com

Miasto Białystok organizuje trzy Punkty Szczepień Masowych. Jest to odpowiedź na apel rządu związany ze spodziewanym zwiększaniem dostaw szczepionek przeciw COVID-19 dostarczanych do Polski. Według zapewnień rządu, tylko w kwietniu Polska ma otrzymać ok. 7 mln dawek, czyli więcej niż w całym pierwszym kwartale.

Białostockie Punkty Szczepień Masowych zostaną utworzone w następujących miejscach:

w hali sportowej Zespołu Szkół Mechanicznych, ul. Broniewskiego 14,
w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 12, ul. Komisji Edukacji Narodowej 1A,
w budynku Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, ul. M.C. Skłodowskiej 24 (budynek poradni, wejście od ul. Waszyngtona).

Szczepienia w tych trzech punktach będą wykonywane przez 24 zespoły szczepienne, przez 7 dni w tygodniu. Według wstępnych szacunków możliwe będzie szcze­pienie łącznie ponad 30 tys. osób tygodniowo.

– Wszystko zależy jednak od tego, ile szczepionek będzie w rzeczywistości trafiało do tych punktów – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz – Jeśli będzie dużo osób chętnych, aby się zaszczepić i wystarczająca liczba szczepionek, będziemy starali się zwiększyć dzienną liczbę szczepień. Jesteśmy też przy­gotowani na to, aby otworzyć kolejne punkty jeśli będzie taka potrzeba.

Propozycja rządowa zakłada, że do 18 kwietnia ma trwać organizacja tych punktów i zapisy, a od 19 kwietnia zes­poły rozpoczną szczepienia ludności. W białostockich Punktach Szczepień Masowych przygotowywane są różne możliwości rejestracji: poprzez kontakt telefoniczny, e-mail, SMS oraz zapisy osobiste w punktach. Kto będzie mógł się zapisać i w jaki sposób? Samorządy mają otrzy­mać szczegółowe wytyczne ministerstwa zdrowia na ten temat, wówczas białostoczanie zostaną poinformowani o możliwościach zapisów.

Przygotowywane są także porozumienia o współpracy z podmiotami działalności leczniczej, które będą szczepić mieszkańców. Miasto odpowiada bowiem za wsparcie logistyczne i wyposażenie Punktów Szczepień Masowych, natomiast zakłady działalności leczniczej – za sprawy medyczne (zamawianie szczepionek, rozliczanie z NFZ, sprawozdawczość).


Anna Kowalska - UM Białystok