Od lutego do kwietnia zmniejszyła się liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych
logo
czytaj E-gazety prasa online


Pracujący cudzoziemcy w kraju i w Podlaskiem

2020-06-05

W Podlaskiem nieco mniej cudzoziemców jest obecnie zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych niż na początku roku. Obecnie jest ich prawie 13 tysiące. W całej Polsce legalnie pracujących obcokrajowców jest ponad 622 tysiące. Najliczniejsze narodowości, które podjęły legalną pracę w naszym kraju to obywatele Ukrainy, Białorusi i Gruzji.

Od lutego do kwietnia zmniejszyła się liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych o blisko 48 tysięcy w skali całego państwa, a w województwie podlaskim jedynie o 624 osoby. Wśród pracowników z zagranicznym paszportem najwięcej jest Ukraińców, którzy stanowią ponad 72 procent wszystkich ubezpieczonych obcokrajowców. Druga pod względem liczebności grupa opłacających składki w ZUS napływowych pracowników to Białorusini. Jest ich blisko 42 tysiące.

- Rzeczywista liczba obywateli innych państw pracujących w Polsce jest jeszcze większa, ponieważ część z nich nie ma ubezpieczenia. Dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych obejmują tylko osoby zatrudnione w taki sposób, od którego istnieje obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. Nie są, więc ujęci w nich zagraniczni pracownicy, którzy wykonują pracę na umowę o dzieło lub też pracują nielegalnie – informuje Katarzyna Krupicka, rzecznik regionalny ZUS województwa podlaskiego.

Cudzoziemcy w województwie podlaskim W województwie podlaskim ZUS ubezpiecza 12,7 tys. obcokrajowców. W większości są to obywatele Białorusi, Ukrainy, i Rosji.
- Najwięcej osób bo aż 5,9 tys. przyjechała do nas z Białorusi. Druga najliczniejsza grupa ubezpieczonych to obywatele Ukrainy w ilości 4,7 tys. a następna to Rosjanie. Jest ich znacznie mniej bo zaledwie 295 osób. 7 proc Rosjan, 5 proc. Białorusinów i tylko 1 proc. Ukraińców to osoby, które zdecydowały się na prowadzenie własnej działalności w naszym kraju. Pozostali to pracownicy i zleceniobiorcy - dodaje Katarzyna Krupicka.

Co ciekawe w naszym regionie pracują też osoby z obywatelstwem meksykańskim, japońskim czy libańskim - dodaje rzeczniczka.

Tekst i fotografia: Katarzyna Krupicka - regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

baner