Zabezpieczono 2 tysiące nielegalnych paczek papierosów i zatrzymano trzy osoby ...
logo
czytaj E-gazety prasa online


Papierosy przemycane dronem

2021-06-22


fot. POSG

Funkcjonariusze z Podlaskiego Oddziału Straży Grani­cznej udaremnili przemyt nielegalnych wyrobów tyto­niowych przerzucanych przez granicę przy użyciu drona. Zabezpieczono 2 tys. nielegalnych paczek papierosów i zatrzymano trzy osoby..

W minionym tygodniu patrol Straży Granicznej z Kuźnicy pełniący służbę w ochronie granicy państwowej zauważył lecący obiekt z Białorusi do Polski. Jak ustalono, był to bezzałogowy statek powietrzny tzw. „dron”, który w odle­g­łości 900 metrów od granicy państwa zrzucił ładunek i zawrócił na Białoruś. W zlokalizowanym miejscu zrzutu zaobserwowano 3 osoby, które po podjęciu ładunku chciały odjechać samochodem. Funkcjonariusze podjęli próbę skontrolowania pojazdu. Kierowca jednak na ich sygnały do zatrzymania nie reagował i usiłował starano­wać funkcjonariuszy. Zaobserwowano, że w trakcie ucie­czki z pojazdu wyrzucono cztery pakunki. Pojazd należący do obywatela Polski, po bezpośrednim pościgu, znalezio­no stojący w lesie w okolicy miejscowości Tołoczki Małe, a przy nim 2 obywateli Białorusi, których zatrzymano. Obywatela Polski, który jak się okazało zbiegł z miejsca zdarzenia zatrzymano w miejscu jego zamieszkania.

W sumie w zabezpieczonych pakunkach funkcjonariusze ujawnili 2 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy o wartości blisko 30 tys. zł. Zatrzymanym dwóm obywatelom Białorusi w wieku 31 i 35 lat oraz 39-letniemu obywatelowi Polski przedstawiono zarzuty z kodeksu karnego skarbowego. Dodatkowo obywatel Polski usłyszał zarzut czynnej napaści na funkcjonariusza Straży Granicz­nej. Dochodzenie w tej sprawie prowadzi Placówka SG w Kuźnicy pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Sokółce.

To kolejny w ostatnim czasie przypadek, w którym funk­cjonariusze Podlaskiego OSG przejęli nielegalny towar przetransportowany do Polski drogą powietrzną przy użyciu drona. 20 kwietnia br. funkcjonariusze zabezpieczyli 5,6 tys. paczek papierosów o szacunkowej wartości ponad 84 tys. zł.


mjr SG Katarzyna Zdanowicz - Rzecznik Prasowy Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej

baner