W przypadku osoby 60-letniej w tegorocznych tabelach średnie dalsze trwanie życia wynosi 247,7 miesięcy, a więc aż o 13,8 miesięcy mniej niż przed rokiem ...
logo
czytaj E-gazety prasa online


2021-05-18

Krótsze średnie trwanie życia to wyższe emerytury

fot. ZUS

Od 1 kwietnia 2021r. obowiązują nowe, korzystniejsze tablice trwania życia. To dobra wiadomość dla seniorów, którzy ukończą wiek emerytalny między kwietniem br. a marcem przyszłego roku. Emerytura 60-latka będzie wyższa o 5,6 proc. niż na podstawie poprzedniej tablicy, a 65-latka o 6,5 proc.

Tablice trwania życia przedstawiają przeciętną liczbę mie­się­cy, jaką mają do przeżycia osoby w wieku od 30 do 90 lat. Zmieniają się co roku i obowiązują od 1 kwietnia do 31 marca następnego roku. Najnowszą tablicę przygotowano na podstawie liczby zgonów i liczby ludności według płci i wieku, zaobserwowanych w 2020 r. Zawarte w niej dane są wspólne dla obu płci. Wartości podane w najnowszej tab­licy GUS po raz pierwszy tak znacznie różnią się od poprzedniej tablicy.

W przypadku osoby 60-letniej w tegorocznych tabelach średnie dalsze trwanie życia wynosi 247,7 miesięcy, a więc aż o 13,8 miesięcy mniej niż przed rokiem. Dla osoby w wieku 65 lat, parametr ten zmalał o 13,3 miesięcy do 204,3 miesięcy.

- Z nowej tablicy mogą również skorzystać osoby, które pomimo ukończonego wieku emerytalnego odłożyły decyzję o przejściu na emeryturę, o ile złożą wniosek o to świadczenie do 31 marca 2022r. Natomiast nie skorzystają z niej seniorzy, którzy od dawna są już na emeryturze – informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

- Jednak w ostatnim czasie wielu seniorów składa wnio­sek o przeliczenie swojej emerytury z uwzględnieniem nowych tablic trwania życia. O przeliczenie świadczenia wnoszą osoby, które nie mają ustalonego prawa do emerytury wg zreformowanych zasad, lub osoby, które co prawda mają emeryturę wg nowych zasad, ale u których wariantowanie było już zastosowane. Wnioski te kończą się odmowami. Dlatego przypominamy, że emeryt może złożyć wniosek o ponowne obliczenie emerytury z przyjęciem wartości prognozowanej dalszej długości życia z najkorzystniejszej tablicy, jeśli dotąd nie skorzystał z tej możliwości przeliczenia. Dotyczy to tylko emerytur przyznanych na nowych zasadach i tylko osób, które wniosek o emeryturę składały po ukończeniu wieku emerytalnego lub tych osób, które przechodziły na emeryturę w podwyższonym wieku emerytalnym. W niektórych przypadkach ZUS może porównać tablice w trzech wariantach tj. tablice z chwili złożenia wniosku o emeryturę, tablice obowiązujące w chwili ukończenia obniżonego wieku emerytalnego (60 lat w przypadku kobiet, 65 lat w przypadku mężczyzn) lub tablice z chwili ukończenia podwyższonego wieku emerytalnego – dodaje rzeczniczka.


Tekst i grafika: Katarzyna Krupicka - regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

baner