W najbliższym tygodniu dynamiczne zmiany w pogodzie, powrót upałów, ale również intensywnych opadów deszczu oraz burz ...
logo
czytaj E-gazety prasa online


Synoptyczna prognoza pogody na najbliższy tydzień 26.07-01.08.2021r.

2021-07-26

fot: Przemysław Ragin

Rozpoczęty dziś tydzień to ponownie dynamiczne zmiany w pogodzie. Przed nami ciepłe noce, podczas których temperatura miejscami nie spadnie poniżej 18°C, powrót upałów, ale również intensywnych opadów deszczu oraz burz.

W poniedziałek zmienne zachmurzenie, niemal w całym kraju miejscami przelotne opady deszczu oraz burze. Najsilniejszym burzom będą towarzyszyć opady do 30-40 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h, a także opady gradu. Bardzo ciepło, na południu i wschodzie miejscami upalnie – temperatura maksymalna od 27°C do 30°C, jedynie na obszarach podgórskich około 24°C.

Czuwamy nad zmiennością pogody, dlatego ostrzegamy zarówno o burzach, jak i upale. Ostrzeżenie przed burzami z gradem II stopnia obowiązuje już dla województwa mazowieckiego, ostrzeżenia I stopnia natomiast na obszar województw: lubelskie, łódzkie, podlaskie, warmińsko-mazurskie. Ostrzeżenia przed upałem II stopnia obejmują województwa wschodnie: lubelskie, mazowieckie oraz część powiatów województwa świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

W odpowiedzi na ostrzeżenia meteorologiczne przed burzami, hydrolodzy wydają ostrzeżenia hydrologiczne przed gwałtownymi wzrostami stanów wody. Opady burzowe mają bardzo często charakter nawalny i mogą doprowadzać do tzw. szybkich powodzi oraz podtopień. Polecamy śledzenie ostrzeżeń hydrologicznych i meteorologicznych na bieżąco: http://meteo.imgw.pl/.

We wtorek nadal burzowo, głównie na wschodzie kraju. Na wschodzie burzom towarzyszyć mogą opady deszczu do 20-30 mm, porywy wiatru do 90 km/h oraz grad. W najcieplejszym momencie dnia na termometrach od 24°C nad morzem i w górach, 27°C na zachodzie i w centrum do 30°C miejscami na południowym wschodzie.

W środę burze i przelotny deszcz miejscami możliwy w całej Polsce. W trakcie burz intensywny deszcz, możliwy też silniejszy wiatr. Upalnie na południu i w centrum – miejscami temperatura maksymalna do 31°C. Chłodniej nad morzem i na zachodzie – od 24°C do 27°C.

W czwartek pogodnie, jedynie na zachodzie i północy okresami więcej chmur i przelotny deszcz, a na krańcach południowo-zachodnich też burze. Temperatura maksy­mal­na od 26°C na północy do 31°C na południu. W czasie burz wiatr porywisty.

Piątek przyniesie zmianę pogody, związaną z przemiesz­czaniem się chłodnego frontu atmosferycznego, czego efektem będą miejscami silne burze oraz intensywne opa­dy deszczu, szczególnie na południu kraju. Na południo­wym wschodzie jeszcze upalnie, miejscami do 31°C, na pozostałym obszarze od 24°C do 28°C.

Sobota już nieco chłodniejsza, a przelotny deszcz oraz burze głównie na północy kraju. Temperatura maksymalna od 21°C, 23°C na północy do 26°C, 28°C na południu. Wiatr umiarkowany, nad morzem oraz w czasie burz dość silny i porywisty, zachodni.

W niedzielę zachmurzenie zmienne, miejscami przelotny deszcz. W najcieplejszym momencie dnia na termo­met­rach od 23°C do 25°C.

Źródło: Biuro Prasowe IMGW-PIB

baner