Rekord w liczbie założonych profili na Platformie Usług Elektronicznych ZUS
logo
czytaj E-gazety prasa online


Rekord w liczbie założonych profili na PUE ZUS

2020-08-06

Założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS) jest niezbędne do tego, aby skorzystać z Bonu turystycznego. Tylko w ciągu jednego dnia na PUE zarejestrowało się 100 tys. nowych użytkowników. To absolutny rekord. Łącznie na PUE ma swój profil już ok. 5 mln osób.

- Coraz więcej osób korzysta z PUE. Co ważne założenie profilu jest niezbędne do tego, aby skorzystać z Bonu turystycznego. Realizacja świadczenia odbywa się przez PUE ZUS– informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

- Profil na Platformie Usług Elektronicznych można założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej. Wszelkie informacje w tej sprawie znajdują się na stronie internetowej ZUS. Jest tam także dostępny film pokazujący jak założyć profil na PUE. Pomocą służą również pracownicy ZUS – dodaje rzeczniczka.

Od 1 sierpnia bon na platformie ZUS mogą aktywować rodzice dzieci do 18. roku życia. Wystarczy, że po wejściu na PUE uzupełnią oni dane kontaktowe. Następnie aktywują bon i otrzymają kod, za pomocą, którego będą mogli płacić  podmiotom turystycznym. Co ważne za pomocą bonu można dokonywać płatności wielokrotnie aż do jego wyczerpania. Każda płatność będzie potwierdzona jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym SMS-em.
Jak dotąd Polacy aktywowali ok 400 tys. bonów. Ich łączna wartość to 340 mln złotych. Rodzice dokonali 18 tys. płatności bonami na kwotę ok. 13 mln zł. Całkowicie wykorzystanych zostało 12,5 tys. bonów.

Świadczenie w formie bonu turystycznego jest przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu "Rodzina 500 plus". Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i "500 plus" im nie przysługuje. Na każde dziecko przysługuje świadczenie w formie bonu w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością rodzice mogą liczyć na dodatkowy bon, również w wysokości 500 zł. Za pomocą bonu można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Jest on ważny do 31 marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.

Katarzyna Krupicka - regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

baner