Warto jak najczęściej sięgać po nie w sezonie, gdy są świeże i najbardziej wartościowe ...
logo
czytaj E-gazety prasa online


2021-08-04

Porzeczki – dowiedz się, co zdrowego
w sobie kryją

Fot. pixabay.com

Mogą być czarne, czerwone albo białe. Choć poszcze­gólne rodzaje tych owoców różnią się od siebie nieco pod względem wartości odżywczej i walorów prozdro­wotnych, to jednak niezależnie od koloru, wszystkie porzeczki stanowią bogate źródło wielu cennych wita­min, składników mineralnych oraz antyoksydantów. Warto więc jak najczęściej sięgać po nie w sezonie, gdy są świeże i najbardziej wartościowe - nie tylko w formie kompotu czy soku.  

Największą "gwiazdą" wśród porzeczek, przynajmniej z dietetycznego punktu widzenia, jest ich czarna odmiana. Z co najmniej kilku powodów. 

Po pierwsze, czarne porzeczki są jednym z najbogatszych roślinnych źródeł witaminy C – zawierają jej dużo więcej niż np. cytrusy czy inne porzeczki! Konkretnie, w 100 g czarnych porzeczek znajduje się średnio 100-300 mg witaminy C. 
Po drugie, owoce te zawierają dużo różnych polifenoli - w tym głównie antocyjanów - czyli związków, które wykazują liczne działania prozdrowotne, m.in.: 

✔ przeciwutleniające (pomagają zwalczać wolne rodniki i zmniejszać stres oksydacyjny), 
✔ przeciwzapalne (hamują aktywację czynników prozapalnych w układzie immunologicznym, dzięki czemu zmniejszają nasilenie stanu zapalnego), 
✔ przeciwcukrzycowe (poprawiają wrażliwość tkanek na insulinę, dostarczają bardzo małą ilość cukru), 
✔ przeciwmiażdżycowe (wpływają na obniżenie poziomu cholesterolu całkowitego i tzw. „złego” cholesterolu LDL we krwi). 

Na tym jednak wcale nie kończy się długa lista dowiedzio­nych naukowo korzyści dla zdrowia, jakie daje regularne jedzenie czarnych porzeczek lub ich przetworów. Z uwagi na wspomniane wyżej, a także i wiele innych walorów odżywczych oraz zdrowotnych tych aromatycznych owoców, dietetycy zachęcają do ich jak najczęstszego jedzenia również pod kątem m.in.: 

✔ wzmacniania odporności (np. w czasie przeziębień i infekcji), 
✔ poprawy trawienia (działają rozkurczowo na mięśniówkę układu pokarmowego), 
✔ wzmacniania narządu wzroku (poprawiają ukrwienie w okolicach nerwów wzrokowych), 
✔ i zapobiegania przewlekłym chorobom nerek (m.in. kamicy nerkowej). 

Wyrazem docenienia przez lekarzy i dietetyków potenc­jału prozdrowotnego czarnych porzeczek są m.in. publika­cje Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej (NCEŻ). Konkretnie, owoce te zostały wskazane np. w zaleceniach NCEŻ dotyczących diety mającej przeciwdziałać zaburze­niom lipidowym (hipercholesterolemii, dyslipideimii atero­gennej, zespole chylomikronemii).

„Dieta wspomagająca walkę z hiperlipidemią powinna być bogata w witaminy antyoksydacyjne (głównie witaminy E i C oraz beta-karoten) – składniki zapobiegające powstawa­niu utlenionych frakcji LDL cholesterolu. W tym celu wprowadź do diety: oleje roślinne, orzechy, nasiona, czerwone i pomarańczowe owoce i warzywa (m.in. jagody, borówki, czarne porzeczki, grejpfruty, czosnek, cebulę, buraki). Silnie przeciwutleniająco działa również glutation, którego bogatym źródłem są kalafior, brukselka oraz brokuł” – czytamy na stronie NCEŻ, które generalnie zaleca, aby połowę tego co jemy każdego dnia stanowiły warzywa i owoce. 

Jedzmy porzeczki: również te czerwone!

Choć czarna odmiana porzeczek doczekała się najwięk­szej liczby badań naukowych i publikacji, to jednak nie znaczy wcale, że czerwone i białe porzeczki są niewiele warte. De facto, pod względem składu i wartości odżyw­czej, poza zawartością witaminy C, beta-karotenu i anto­cyjanów, różnią się one od swych czarnych „kuzynek” tylko nieznacznie. 

Gdy zajrzymy do tabel składu i wartości odżywczej żyw­ności, opublikowanych przez Wydawnictwo Lekarskie PZWL, to przekonamy się, że wszystkie trzy omawiane rodzaje porzeczek zawierają zbliżoną ilość: węglowoda­nów, białka, tłuszczy, błonnika, witamin z grupy B, folia­nów, potasu, żelaza, wapnia czy magnezu.

Wszystkie rodzaje porzeczek, poza wymienionymi wyżej walorami odżywczymi, mają też niską wartość energety­czną (około 50 kcal na 100 g), co czyni je zdrową i „bezpie­czną” przekąską dla osób zmagających się np. z nadwagą czy otyłością. 

Ponadto, międzynarodowe publikacje naukowe z zakresu biochemii żywności potwierdzają, że zarówno porzeczki czarne, jak i czerwone stanowią bogate źródło związków fenolowych. W praktyce oznacza to, że zarówno porzeczki czarne, jak i czerwone mają wysoki potencjał antyoksyda­cyjny, choć wynika on z zawartości różnych fitozwiązków (np. czarne porzeczki mają dużo antocyjanów, ale czerwo­ne za to mają dużo kwasu chlorogenowego). 

„Czerwone porzeczki mogą być cennym uzupełnieniem diety z potencjałem przeciwcukrzycowym i przeciwnad­ciśnieniowym” – puentują analizę prozdrowotnych walo­rów różnych porzeczek autorzy pracy, która ukazała się w czasopiśmie naukowym The Journal of Food Biochemistry.

Choć porzeczki generalnie nie należą do najsłodszych owoców świata i mają raczej wytrawny smak, plantatorzy, dietetycy i kucharze podpowiadają, że można je ze smakiem spożywać na bardzo wiele różnych sposobów, poza jedzeniem ich w postaci świeżej. Wymieńmy kilka z nich: koktajle, dżemy, konfitury, przeciery, lody, desery, galaretki, kompoty, soki, ciasta, wypieki, nalewki, porzeczki suszone, kandyzowane, liofilizowane. Znawcy tematu zachęcają do tego, żeby spróbować szerzej wprowadzić porzeczki do kuchni, przekonując m.in., że ich lekko kwas­kowy smak doskonale przełamuje słodycz wielu dań, zwłaszcza deserów i słodkich wypieków. 

Zatem smacznego i na zdrowie! 


Wiktor Szczepaniak, zdrowie.pap.pl 
https://zdrowie.pap.pl/dieta/porzeczki-dowiedz-sie-co-zdrowego-w-sobie-kryja

Materiał przygotowany we współpracy z Krajowym Związkiem Grup Producentów Owoców i Warzyw.

baner