W miniony czwartek Policjanci z Posterunku Policji w Michałowie pomogli pływającej po zalewie rodzinie....
logo
czytaj E-gazety prasa online


Policjanci pomogli pływającej łodzią rodzinie

2021-06-07

fot. KMP

W miniony czwartek Policjanci z Posterunku Policji w Michałowie pomogli pływającej po zalewie rodzinie. Od maja patrolują wody zalewu Siemianówka. Do dyspozy­cji mają 3 specjalnie przygotowane, oznakowane i wy­posażone łodzie motorowe. Jeśli wypoczynek nad wodą to tylko pod ich opieką

To już kolejny rok funkcjonowania patroli wodnych nad zalewem Siemianówka. Coraz cieplejsze dni sprzyjają wypoczynkowi nad wodą. Nie zapominajmy o bezpie­czeństwie swoim i naszych bliskich. Woda nie wybacza pomyłek. Chwila nieuwagi i może dojść do tragedii. Czasami również drobna awaria może uniemożliwić powrót do brzegu. Tak właśnie było na początku długiego weekendu. Wodniacy z posterunku w Michałowie patro­lując zalew, zauważyli 4 osoby wołające z łodzi o pomoc. Mundurowi natychmiast ruszyli w ich kierunku. Jak się okazało, w łodzi w której pływali rodzice wraz z dwójką dzieci zepsuł się silnik. Rodzina nie była w stanie samo­dzielnie dotrzeć do brzegu. Bezpieczny hol zapewnili im policyjni wodniacy.

Do służby w patrolach wodnych kierowani są policjanci posiadający kwalifikacje zawodowe oraz uprawnienia ratowników wodnych. Ci mundurowi są też profesjona­listami w udzielaniu pierwszej pomocy. Są w stanie nie tylko szybko podjąć akcję ratowniczą, ale także udzielić pomocy tonącej osobie. Policyjni wodniacy regularnie podnoszą swoje umiejętności, nie obce jest im pływanie w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych. Poza czu­waniem nad bezpieczeństwem osób wypoczywających nad wodą, zadaniem policyjnych wodniaków jest egzek­wowanie przestrzegania prawa. Wszyscy korzystający z uroków sprzętu pływającego muszą mieć świadomość, że każda kontrola patrolu wodnego to także kontrola stanu trzeźwości. Policjanci pełniący służbę nad zalewem Sie­mianówka mają do swojej dyspozycji 3 jednostki pływa­jące, to jest: Sportis S, Harpun 550, Concept LPA.

W ubiegłym roku, policjanci z Posterunku Policji w Micha­łowie wypływali na patrol ponad 260 razy.


Tekst i fotografie: KMP Białystok