Panu Robertowi szczerze gratulujemy odwagi i wszystkim życzymy TAKIEGO sąsiada :)
logo
czytaj E-gazety prasa online


Jak dobrze mieć sąsiada ...

2021-02-05


Gratulujemy i wszystkim życzymy takich sąsiadów :) fot. KMP

We wtorek, dyżurny białostockiej komendy otrzymał informację o próbie oszustwa seniorki i ujęciu obywa­tel­skim przestępcy.

Do tego zdarzenia doszło po 13 na osiedlu Mickiewicza w Białymstoku. Wówczas, do seniorki zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta. Oszust poinformował kobietę, że funkcjonariusze rozpracowują grupę przestępczą, która jest w posiadaniu dokumentów tożsamości jej oraz męża. W dalszej rozmowie nakłonił kobietę, by ta wypłaciła wszystkie swoje oszczędności z banku i przekazała oso­bie, która po te pieniądze przyjdzie. W ten sposób senio­rka miała uchronić swoje oszczędności przed przestęp­cami.

Na szczęście w chwili przekazania umówionej kwoty, roz­mowę "odbieraka" i seniorki usłyszał przechodzący klatką schodową sąsiad. Mężczyzna zorientował się, że oszust próbuje wyłudzić od seniorki pieniądze. Natych­miast zareagował i zwrócił się o pomoc do innego sąsiada oraz jego kolegi i wspólnie ujęli oszusta na gorącym uczynku.

Dzięki czujności i intuicji sąsiadów 27-latek chwilę później był już w rękach policjantów. Śledczy pracujący nad sprawą ustalili, że podejrzany odpowiedzialny jest również za cztery inne oszustwa, do których doszło na przełomie stycznia i lutego w Białymstoku. Wówczas seniorzy stracili w sumie ponad 170 tysięcy złotych.

27-latek usłyszał łącznie 5 zarzutów: 4 zarzuty oszustwa i usiłowania oszustwa. Przestępstw tych dopuścił się w warunkach recydywy. Decyzją sądu trafił na 3 miesiące do aresztu.

Dziś, Komendant Miejski Policji w Białymstoku inspektor Maciej Daniel Wesołowski, podziękował Panu Robertowi za wzorową, obywatelską postawę. Podkreślił, że to nie­codzienna sytuacja, kiedy obywatel ujmuje oszusta dzia­łającego metodą "na policjanta". Jednocześnie pogratu­lował mu odwagi i podziękował za pomoc

Tekst i fotografie: KMP Białystok