3300 sztuk podrobionych zabawek skonfiskowali funkcjonariusze KAS z Białegostoku
logo
czytaj E-gazety prasa online


KAS wykryła w hurtowni 3300 szt. podrobionych zabawek

2020-06-19

grafika: KAS

• 3300 sztuk podrobionych zabawek skonfiskowali funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) z Białegostoku podczas kontroli jednej z hurtowni w powiecie ostrowskim (woj. mazowieckie).
• Jej właściciel za oferowanie do sprzedaży podróbek odpowie przed sądem.
• Wartość rynkowa zatrzymanego towaru została oszacowana na ok. 200 tys. złotych.

Funkcjonariusze podlaskiej KAS podczas kontroli jednej z hurtowni zabawek w powiecie ostrowskim (woj. mazowieckie) ujawnili 3300 sztuk lalek, pluszaków, klocków, galanterii dziecięcej oraz figurek z postaciami z popularnych kreskówek. Towary te oznaczone były zastrzeżonymi znakami towarowymi kilkudziesięciu znanych marek, ale ich niska jakość od razu wzbudziła podejrzenia kontrolujących.

Ekspertyza przeprowadzona przez przedstawicieli firm będących właścicielami praw do chronionych znaków potwierdziła, że zostały one naniesione na zabawki nielegalnie, a ujawniony towar to podróbki.

Zabawki, których wartość rynkowa została oszacowana na ok. 200 tys. złotych, zostały zabezpieczone do dalszego postępowania. Za oferowanie do sprzedaży towarów bezprawnie oznaczonych chronionymi znakami towarowymi właściciel hurtowni odpowie przed sądem. Grozi mu kara pozbawienia wolności nawet do 5 lat.

Działania KAS w zakresie kontroli rynku skierowane są m.in. na wspieranie uczciwej konkurencji i zapewnienie ochrony polskim konsumentom. Kontrola zabawek to jedno z zadań KAS, które zapewniają bezpieczeństwo dzieciom. Badania laboratoryjne potwierdzają, że podrabiane zabawki zawierają często niedozwolone lub zagrażające zdrowiu substancje chemiczne.

Radosław Hancewicz - Rzecznik prasowyPodlaska KAS

baner