Podróbki m.in. zegarków i bransoletek zostały wykryte w przesyłce kurierskiej wysłanej z Litwy ...
logo
czytaj E-gazety prasa online


2021-07-15

Podróbki ekskluzywnych zegarków i biżuterii

fot. KAS

• Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) z Białegostoku zabezpieczyli 790 szt. zegarków i bransoletek bezprawnie oznaczonych znakami towarowymi ekskluzywnych marek.
• Podróbki zostały wykryte w przesyłce kurierskiej wysłanej z Litwy.
• Ilości niektórych towarów różnią się w zależności od tego czy podróżujemy transportem lądowym, morskim, czy lotniczym.
• Przedstawiciele firm, do których należą chronione znaki widniejące na ujawnionych towarach, złożyli wnioski o ściganie.

Funkcjonariusze podlaskiej KAS podczas kontroli przeprowadzonej w białostockim oddziale jednej z firm kurierskich ujawnili paczkę nadaną na Litwie, w której znajdowało się 790 szt. zegarków, bransoletek oraz pudełek i torebek oznaczonych znakami towarowymi ekskluzywnych marek.

Mundurowi zarekwirowali paczkę i poinformowali kance­larie prawne, które w Polsce reprezentują właścicieli praw do chronionych znaków umieszczonych na zabezpie­czo­nych przedmiotach. Przedstawiciele firm po przepro­wa­dzonej ekspertyzie potwierdzili, że zatrzymane zegarki i bransoletki to podróbki i złożyli wnioski o ściganie i uka­ranie osób naruszających przepisy ustawy prawo własno­ści przemysłowej.

Gdyby to były oryginalne produkty, ich wartość rynkowa wyniosłaby ponad 20 mln zł, a jeden z modeli zegarków wyceniany jest na 917 tys. zł za sztukę.

Sprawę prowadzi Podlaski Urząd Celno-Skarbowy w Białymstoku. Osobom które zajmują się obrotem wyrobami bezprawnie oznaczonymi zarejestrowanymi znakami towarowymi grozi kara pozbawienia wolności nawet do 5 lat.


st. asp. Maciej Czarnecki - Oficer prasowy Podlaskiej KAS

baner