KAS zlikwidowała przestępczy proceder związany z unikaniem płacenia podatku VAT
logo
czytaj E-gazety prasa online


KAS zlikwidowała przestępczy proceder związany z unikaniem płacenia podatku VAT

2020-07-08

fot. KAS

• Krajowa Administracja Skarbowa z woj. podlaskiego oraz analitycy ds. STIR (System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej) z Ministerstwa Finansów zlikwidowali przestępczy proceder związany z unikaniem płacenia podatku VAT przez jedną ze spółek z Mazowsza.
• Kontrolowana spółka unikała zapłaty należnego podatku VAT wykorzystując tzw. puste faktury.
• Szef KAS zablokował na rachunkach bankowych nieuczciwej firmy ponad 250 tysięcy złotych.

Pracownicy oraz funkcjonariusze podlaskiej KAS współpracując z analitykami ds. STIR z Ministerstwa Finansów skontrolowali jedną z mazowieckich spółek prawa handlowego działających w branży usługowej. Kontrolujący ustalili, że wykazane przez firmę faktury zakupu nie dokumentowały rzeczywistych transakcji, a służyły wyłącznie do obniżania należnego podatku VAT.
Podczas przeszukania siedziby spółki kontrolerzy z KAS zabezpieczyli dokumentację księgową, elektroniczne nośniki danych, telefony komórkowe oraz kilkadziesiąt kart płatniczych należących do różnych podmiotów. Na poczet zaległych należności podatkowych Szef Krajowej Administracji Skarbowej zablokował na rachunkach bankowych nieuczciwej firmy ponad 250 tysięcy złotych.

W sprawie zostało wszczęte postępowanie karne skarbowe. Szacowane straty Skarbu Państwa wynikające z nielegalnej działalności spółki wynoszą co najmniej 1,5 miliona złotych. Organizatorom przestępczego procederu grozi wysoka grzywna lub kara pozbawienia wolności do lat 5. Sprawa jest rozwojowa.

st. asp. Maciej Czarnecki - Oficer prasowy podlaskiej KAS Podlaska KAS

baner