Pocztówka z wakacji POLREGIO – TOP7: malownicze Podlasie
logo
czytaj E-gazety prasa online


Pocztówka z wakacji POLREGIO – TOP7: malownicze Podlasie

2020-08-10

fot. POLREGIO

Jak co roku w okresie letnim, POLREGIO uruchomiło dodatkowe składy do popularnych wśród turystów miejscowości. Dzięki sezonowym pociągom z wielu regionów kraju, dojechać można w niemal każdy zakątek Polski. W kolejnej odsłonie cyklu „Pocztówek z wakacji” przewoźnik odkrywa najbardziej ekscytujące walory malowniczego Podlasia. Województwo kusi zarówno przepiękną i dziką przyrodą, jak i fascynującą kulturą pogranicza. Co warto zobaczyć na Podlasiu? Jakie są największe atrakcje regionu? Poniższe pozycje to absolutny „must see”, podczas pobytu na wschodzie Polski!

1. Puszcza Białowieska i Białowieski Park Narodowy
Puszcza Białowieska położona jest na granicy Polski oraz Białorusi i zajmuje obszar ok. 1250 km². Stanowi unikalny na skalę europejską kompleks leśny, ponieważ zachowały się w niej jedne z ostatnich fragmentów lasu pierwotnego nizin europejskich. Żyje tu największa dzika populacja żubra na świecie. Na terenie puszczy spotkać można także łosie, wilki, rysie, bobry, norki i wiele innych zwierząt. Obszar Ochrony Ścisłej Białowieskiego Parku Narodowego w 1979 roku wpisano na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Wizytówką BPN jest Muzeum Przyrodniczo-Leśne. Jest to niezwykłe muzeum, gdzie prezentowane są charakterystyczne dla Puszczy zbiorowiska leśne za pośrednictwem realistycznych dioram przedstawiających zwierzęta, grzyby, rośliny w ich naturalnych środowiskach. Wykorzystano wiele środków ekspresyjnego wyrazu: światło sceniczne, dźwięki (jak naturalne odgłosy ptaków, dużych ssaków), wielkoformatowe, barwne fotografie i makiety. Poza licznymi szlakami pieszymi i rowerowymi warto odwiedzić m.in. zagrodę pokazową Żubra oraz wyglądający jak wyjęty z rosyjskiej bajki Dworek Gubernatora, na terenie Parku Pałacowego w Białowieży. Pociągami POLREGIO dostać można się bezpośrednio do pobliskiej Hajnówki.

2. Kraina Otwartych Okiennic
Kraina Otwartych Okiennic to szlak wiodący przez trzy wsie: Trześcianka, Soce i Puchły, położone w dolinie Narwi, w połowie drogi pomiędzy Białymstokiem a Hajnówką. Drewniane ornamenty, okiennice malowane żywymi kontrastowymi kolorami, niespotykane w żadnej innej części kraju zdobienia snycerskie – domy oraz zabudowania gospodarcze na tym obszarze są unikatowe. Do tego życzliwi mieszkańcy, serdecznie witający przybyłych na Podlasie turystów. Warto wybrać się do Krainy Otwartych Okiennic i osobiście poczuć sielski klimat tych wyjątkowych osad.

3. Wieś Tatarska
Wieś została założona prawdopodobnie w XVII wieku, kiedy to Jan III Sobieski nadał Tatarom Kruszyniany oraz pobliskie miejscowości. Nad wsią króluje, urokliwy, drewniany, zielony meczet, który można zwiedzać. Jest to najstarsza tatarska świątynia w Polsce. Nieopodal meczetu znajduje się gospodarstwo agroturystyczne Tatarska Jurta, gdzie zasmakować możemy oryginalnych dań tatarskich, którym nie sposób się oprzeć. Spróbować tu można m.in. pierekaczewników, trybuszoków, cebulników czy samsy. Kruszyniany mogą być także dobrą bazą wypadową zarówno do krótkich pieszych przebieżek, jak i do dalszych wypraw rowerowych. Na przykład do odległego o około 20 km Poczopka, gdzie jest niesamowity, magiczny park leśny Silvarium. Ciekawą atrakcją Silvarium jest Park Megalitów czyli wędrujące skały. To miejsca absolutnie warte odwiedzenia, przeznaczone dla osób szukających odpoczynku z dala od cywilizacji oraz kochających dziką przyrodę. Pociąg POLREGIO zatrzymuje się na oddalonej o 20 kilometrów od Kruszynian stacji Waliły.

4. Supraśl
Położony 15 kilometrów od Białegostoku Supraśl, jest jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych w regionie. To przepiękny zakątek Podlasia o bogatej tradycji, kulturze i przyrodzie. Miasto, które posiada status uzdrowiska, leży w interesującym krajobrazie, gdzie znaleźć można liczne pokryte lasami wzgórza i doliny niewielkich rzek. Supraśl przyciąga turystów swoimi walorami ekologicznymi, czystością powietrza, brakiem ośrodków przemysłowych oraz rewelacyjnym mikroklimatem Puszczy Knyszyńskiej, ze złożami borowin. Na przyjezdnych czeka tu moc atrakcji takich jak m.in. liczne szlaki pieszo-rowerowe, konne, spływy kajakowe czy spacery po zabytkowym mieście. Niewątpliwie największą atrakcją Supraśla jest Muzeum Ikon w prawosławnym klasztorze. A na pewno mało kto wie, że to właśnie Supraśl odegrał rolę „Królowego Mostu” w serii „U Pana Boga …” Pobyt w Supraślu z pewnością zagwarantuje odpoczynek i beztroskie spędzenie wolnego czasu.

5. Skit w Odrynkach
Stanowiący pustelnię dla prawosławnych mnichów, jedyny tego typu obiekt w Polsce, znajduje się właśnie w województwie podlaskim, około 50 km od Białegostoku. Skit św. Antoniego i Teodozjusza Kijowsko-Pieczerskich w Odrynkach, położony jest na pustkowiu, wśród bagiennych wzgórz, w otoczeniu rozlewisk dorzecza rzeki Narwi. Prowadzą do niego tylko dwie drogi przez bagna. Ten kompleks, który powstał kilka lat temu, to nie tylko owiane tajemniczą aurą cerkwie i inne budynki, w których można się całkowicie wyciszyć, ale także wspaniałe krajobrazy – Narew, widok na Puszczę Białowieską, rozległe łąki, czy przelatujące żurawie oraz łabędzie. Najbliższy przystanek pociągu POLREGIO, znajduje się w Waliłach, oddalonych od Odrynek o 25 kilometrów.

6. Pałac Branickich – Białystok
Z pewnością nie można pominąć tego miejsca na turystycznej mapie Podlasia. Początki Pałacu Branickich, najpiękniejszego zabytku serca województwa - Białegostoku, sięgają XVI wieku. Jest to jedna z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich epoki saskiej na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej, a ogrody wokół pałacu są jednymi z najpiękniejszych w kraju. Obiekt zbudowany w stylu późnobarokowym określany jest mianem „Polskiego Wersalu” lub „Wersalu Podlasia”. Pałac Branickich został zniszczony podczas II Wojny Światowej w 1944 roku i odbudowany w latach 1946–1960. Obecnie stanowi również siedzibę Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Do stolicy Podlasia dotrzeć można bezpośrednio pociągami POLREGIO np. z Ełku czy Siedlec.

7. Podlaskie cerkwie
Wielokulturowość Podlasia to obok walorów przyrodniczych, jego podstawowy atut. Poza katolikami i opisanymi wcześniej tatarami, na podlaskich ziemiach żyją liczni prawosławni, staroobrzędowcy oraz wyznawcy judaizmu i islamu. Praktycznie w każdej wiosce spotkać można drewniane cerkwie, które z pewnością przykują Waszą uwagę i być może staną się motywem przewodnim wyprawy. Brązowe, niebieskie lub zielone cerkwie Podlasia to jedna z wizytówek tego regionu. Ich kolory wcale nie są przypadkowe i także mają swoją symbolikę. Jeżeli odwiedzicie kultowe obiekty w Białymstoku, Hajnówce, Puchłach czy Michałowie, to polecamy wyprawę także do mniejszych świątyń prawosławnych - rzadziej odwiedzanych, a równie urokliwych.

Pamiętajcie, że bez względu na to, czy planujecie krótszą, czy dłuższą podróż – warto przygotować się na nią z wyprzedzeniem. Bilety na pociągi kupić można w dowolnym miejscu i czasie za pośrednictwem Internetu, np. w systemie sprzedaży polregio.pl lub w aplikacji mobilnej.

Źródło: tekst i grafika - Zespół Prasowy POLREGIO.

baner