Mieszkaniec Białegostoku uwierzył oszustowi, który zadzwonił do niego na numer stacjonarny i podał się za policjanta....
logo
czytaj E-gazety prasa online


Senior padł ofiarą oszustów

2021-04-21

fot. KMP

Mieszkaniec Białegostoku uwierzył oszustowi, który zadzwonił do niego na numer stacjonarny i podał się za policjanta. 94-latek stracił ponad 20 tysięcy złotych.

Wczoraj, 94-letni białostoczanin poinformował policjan­tów, że padł ofiarą oszustów. Jak opowiedział munduro­wym, około 12 zadzwonił do niego mężczyzna podający się za funkcjonariusza Policji. Jak zwykle oszust zadzwonił na telefon stacjonarny i powiedział, że jego wnuk spowo­dował wypadek. Dodał, że aby opuścić jednostkę Policji musi wpłacić pieniądze. Rozmówca polecił seniorowi, aby ten przygotował swoje oszczędności oraz podał mu wszystkie swoje dane osobowe. Oszust poinformował również seniora, że po odbiór pieniędzy zgłosi się do niego policjantka. Niestety cała ta opowieść okazała się legendą, a stróże prawa byli fałszywi. 94-latek przekazał przestępcom ponad 20 tysięcy złotych.

Policjanci po raz kolejny apelują o zachowanie ostrożno­ści oraz ostrzeżenie swoich najbliższych!

Nie pozwól, aby ktoś z twoich bliskich padł ofiarą oszu­sta!


PAMIĘTAJ!

✔ Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem.
✔ Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust.
✔ Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku, nie zaciągaj żadnych pożyczek czy kredytów. Nie przekazuj nikomu swoich danych osobowych, pin-ów, czy loginów i haseł.
✔ Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń na numer alarmowy 112 i poinformuj o zagrożeniach.
✔ Przypominamy, że policjant nieumundurowany musi podać stopień, imię i nazwisko i okazać legitymację służbową w taki sposób, aby osoba, wobec której podejmuje czynność służbową, miała możliwość odczytania numeru i nazwy organu wydającego legitymację oraz nazwiska policjanta
✔ Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie żądają pieniędzy za prowadzone czynności, ani też nie pośredniczą w przekazywaniu gotówki.

Apelujemy również do bliskich osób starszych - zadbajcie o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagroże­niach, uczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie na osoby starsze, aby kontaktowały się z Wami i pytały za każdym razem o radę.


Tekst i fotografie: KMP Białystok