Seniorki uwierzyły w historie oszustów i straciły ponad 250 tysięcy złotych ...
logo
czytaj E-gazety prasa online


Seniorki uwierzyły w historie oszustów
i straciły ponad 250 tysięcy złotych

2021-11-19

fot. pixabay.com

80 i 72-latka padły ofiarami oszustów. Seniorki przekazały im łącznie ponad ćwierć miliona złotych. Obie były przekonane, że w ten sposób pomagają swoim bliskim, którzy rzekomo spowodowali wypadki i potrzebowali pieniędzy.

Oszuści nie odpuszczają. Tylko wczoraj dwie seniorki powiadomiły białostockich policjantów o oszustwach, w których starciły łącznie ponad 250 tysięcy złotych. Do 72-letniej mieszkanki gminy Choroszcz zadzwoniła kobieta podająca się za jej córkę i powiedziała, że spowodowała wypadek. Dodała, że potrzebuje pieniędzy na polubowne załatwienie sprawy. Oszustka poleciła jej zebrać wszystkie oszczędności i przekazać mężczyźnie, który przyjdzie do jej mieszkania. Chwilę później do rozmowy włączyła się inna kobieta, tym razem podająca się za policjantkę. Wiedząc, że w domu jest również mąż seniorki, poleciła mu, aby pojechał we wskazane miejsce, gdzie miała oczekiwać na niego córka. W tym czasie 72-latka spakowała oszczędności i przekazała 220 tysięcy złotych nieznajomemu mężczyźnie.

Druga z oszukanych kobiet przyszła do białostockiej "dwójki". 80-latka poinformowała policjantów, że w poniedziałek, na jej telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna podający się za syna. Dodał, że spowodował wypadek, podczas którego potrącił kobietę i potrzebuje pieniędzy. Do rozmowy włączył się również i inny mężczyzna informując, że pomaga synowi seniorki w organizacji potrzebnych pieniędzy. W dalszej rozmowie poinstruował seniorkę, aby włożyła oszczędności do pudełka po butach. Ostatecznie seniorka przekonana, że rozmawia ze swoim synem i jego kolegą spakowała pieniądze i przekazała oszustowi ponad 40 tysięcy złotych.

Aby nie paść ofiarą oszusta pamiętaj:

✔ Policjanci nigdy nie żądają pieniędzy i nie informują telefonicznie o prowadzonych czynnościach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust.
✔ Kieruj się rozsądkiem przy podejmowaniu wszelkich decyzji finansowych.
✔ Bądź czujny w kontaktach z nieznajomymi i pod żadnym pozorem nie przekazuj im pieniędzy.
✔ Słysząc w słuchawce prośbę o finansową pomoc rozłącz się i sam zadzwoń do tej osoby, aby zweryfikować tę informację.

Apelujemy również do bliskich osób starszych - zadbajcie o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, wyczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie na osoby starsze, aby kontaktowały się z Wami i pytały za każdym razem o radę.


Tekst: KMP Białystok