85-letnia mieszkanka Białegostoku padła ofiarą oszustów, którzy wczoraj do niej zadzwonili ...
logo
czytaj E-gazety prasa online


Ponad 100 tysięcy złotych przekazała oszustom

2021-01-20

fot. pixabay

85-letnia mieszkanka Białegostoku padła ofiarą oszus­tów, którzy wczoraj do niej zadzwonili. Kobieta przeka­zała im ponad 100 tysięcy złotych i biżuterię, będąc przekonana, że w ten sposób pomaga swojemu synowi, który rzekomo spowodował wypadek i potrzebuje pilnie pieniędzy.

Przed południem do 85-letniej mieszkanki Białegostoku zadzwoniła "wnuczka" i powiedziała, że tata spowodował śmiertelny wypadek. Dodała, że został zatrzymany i pot­rzebne są pieniądze na opłacenie kaucji. Poinformowała też, że trzeba zebrać aż 200 tysięcy złotych i przekazać je adwokatowi, który przyjdzie po nie do domu babci. Tak właśnie wyglądała informacja przekazana przez oszustkę seniorce z Białegostoku. 85-latka początkowo przekazała oszustowi ponad 50 tysięcy złotych w gotówce. Jednak podczas dalszej rozmowy z oszustami została nakłoniona do przekazania kolejnych pieniędzy i biżuterii. Ostatecznie kobieta przekazała oszustom ponad 100 tysięcy złotych i biżuterię o bliżej nieokreślonej wartości.

Co musisz zrobić, żeby nie stać się ofiarą oszustów!

✔ Zachowaj ostrożność – jeżeli dzwoni ktoś, kto podaje się za członka rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmuj żadnych pochopnych działań! Zadzwoń do innego członka rodziny i upewnij się, czy osoba, która prosiła o pomoc, faktycznie jej potrzebuje.
✔ Nie mów nikomu, a szczególnie przez telefon, o kwocie oszczędności jakie posiadasz i gdzie je prze­trzymujesz.
✔ Oszuści działają w sposób bezwzględny. Umieję­tnie manipulują rozmową tak, aby uzyskać jak naj­więcej informacji i wykorzystać ufność starszych osób i troskę o swoich krewnych.
✔ Nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym osobom!
✔ Powiadom o całe sytuacji Policję, dzwoniąc na numer alarmowy ☎ 112.

Tekst i fotografie: KMP Białystok

baner