Uważaj w sieci, oferty zbyt piękne przeważnie nie są prawdziwe ...
logo
czytaj E-gazety prasa online


Oferty-pułapki w sieci.

2021-03-17

fot. pixabay.com

• Drugi laptop za darmo, wakacje życia na Zanzibarze, 6 tys. dolarów zarobku dziennie?
• Uważaj, oferty zbyt piękne przeważnie nie są prawdzi­we. Zanim podasz swoje dane i zapłacisz, dokładnie sprawdź sprzedawcę i warunki umowy.
• Wejdź na konsument.edu.pl – przekonaj się, czy wpad­niesz w pułapki czyhające w sieci i dowiedz się, co spra­wdzić w danej sytuacji i gdzie zwrócić się po pomoc.

W Światowym Dniu Konsumenta tj. 15 marca wspólnie z Fundacją ProPublika uruchomiliśmy interaktywne narzę­dzie edukacyjne. Portal konsument.edu.pl to symulator zagrożeń czyhających na konsumentów w sieci. Strona przypomina społeczność, gdzie pośród normalnych pos­tów pojawiają się oferty-pułapki.

- Wspierając portal konsument.edu.pl, chcieliśmy przygo­to;wać narzędzie kreowania bezpiecznych zachowań i na­wyków konsumenckich w sieci. Dzięki symulatorowi każdy może się przekonać jakie triki stosują oszuści czy nieucz­ciwi sprzedawcy, przejść całą procedurę zakupu i poznać konsekwencje swoich działań. Każda sytuacja kończy się podsumowaniem: radami, co i jak należy sprawdzić przed skorzystaniem z oferty oraz informacją, gdzie udać się po pomoc. Zachęcam do nauki przez zabawę na konsument.­edu.pl, a także do wykorzystywania tego narzędzia do edukacji konsumenckiej np. w szkołach – mówi Tomasz Chróstny, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsu­mentów.

Przykładowe oferty-pułapki:

Kup 2 produkty w cenie JEDNEGO. W ofercie m.in. ASIS PLAY Premium Gaming Notebook 1000 HF za 5200 zł. Na stronie sprzedawcy same pozy­tywne opinie, np. Bartosz, szef w dużej korporacji PR daje 5 gwiazdek: „Czekałem na mega okazje, bo sprzęt mają z najwyższej półki. I udało się! Moi pra­cownicy dostali to, co najlepsze, a ja zaoszczędzi­łem dla firmy”. Kupujesz?

Kup bransoletkę i podaruj komuś życie. „Chwilowo nie sprzedaję rzeczy z drewna, ale jeśli już tu jesteś to nie przypadek – możesz zrobić coś dobrego” – pisze Adam Sierszeń, organizator zbiórki i apeluje o pomoc dla chorej na serce ukochanej córeczki Yoko, której życie może uratować operacja w Niemczech. „Daję Yoko miłość, ale nie mogę dać jej życia. Życie Yoko jest w Waszych rękach. Liczy się każda złotówka” – prosi. Na stronie oprócz chwytającej za serce historii jest wideo z dziewczy­nką śpiewającą „Czerwone jabłuszko” i komentarze internautów, którzy już wpłacili pieniądze. Ty też pomagasz?

Zarobek bez wysiłku i ryzyka. Wiadomość od Łukasza Mięgi: „Zapraszam Cię do mojego elitar­nego team’u RichNet. Jeśli chcesz szybko zarobić duże pieniądze nie wychodząc z domu, oglądając reklamy, pisząc posty i pozyskując nowych klientów, zaloguj się na: www.richnet.com/id37624. Ja już zarabiam w ten sposób! Spotkajmy się w bezpie­cznym świecie biznesu RichNet”. Wchodzisz w ten biznes?

Filmy za darmo. Oferta serwisu Watchit: „Oglądaj ulubione seriale i filmy. 12 miesięcy w prezencie”. Do wyboru hity. Trzeba tylko założyć bezpłatne konto. Rejestrujesz się?

To tylko niektóre sytuacje przedstawione na portalu kon­sument.edu.pl. Przejdź całą procedurę – na naszym symulatorze jest to w pełni bezpieczne (wpisywane dane nie są rejestrowane ani przechowywane) - sprawdź, gdzie są haczyki i kiedy powinna się zapalić czerwona lampka. Życzymy dobrej zabawy i przemyślanych decyzji konsu­menckich w prawdziwym życiu. Pamiętaj: surfuję, spraw­dzam… a potem KUPUJĘ.

Bezpieczny konsument w sieci to tematyka działań, które prowadzimy przez cały tydzień z okazji Światowego Dnia Konsumenta. Pamiętaj: surfuj, sprawdzaj… i dopiero na koń­cu - kupuj. Śledź nas na profilu @Światowy Dzień Konsu­menta na Facebooku (do 19 marca od godz. 12 eksperci udzielają tam podczas wideoczatów porad konsumen­c­kich) oraz na Twitterze @UOKiKgovPL.

Pomoc dla konsumentów:
☎ 801 440 220 lub 22 290 89 16 – infolinia konsumencka
E-mail: porady@dlakonsumentow.pl

Tekst - Biuro Prasowe UOKiK