Studenci z Politechniki Białostockiej zbudowali nowy bolid, z którym będą mogli wziąć udział w zawodach Formuła Student ...
logo
czytaj E-gazety prasa online


2021-07-19

Nowy bolid studentów z Białegostoku

fot. UM/Białystok

25 studentów z zespołu Cerber Motorsport z Politechniki Białostockiej dwa lata pracowało nad nowym bolidem klasy Formuła Student. Bolid CMS-07 został dziś (19 lip­ca) oficjalnie zaprezentowany. Pojazd wystartuje na to­rze Formuły 1.

Studenci z Politechniki Białostockiej zbudowali nowy bo­lid, z którym będą mogli wziąć udział w zawodach Formu­ła Student. Na CMS-07 składa się wiele innowacyjnych rozwiązań, które pozwalają zwiększyć osiągi auta na to­rach wyścigowych.

Nowy bolid Formuły Student CMS-07 to lepsza aerodyna­mika, elektronika, konstrukcja nośna, silnik, napęd oraz zawieszenie. Tylne skrzydło bolidu zostało wyposażone w system DRS (zaczerpnięty z aut Formuły 1) pozwalający na zmniejszenie ilości generowanej siły oporu oraz zmianę balansu aerodynamicznego. Zaowocowało to zwiększe­niem siły nośnej o 45,2%. Z kolei system łączności oparty o sieć GSM pozwala na dostęp do komputerów znajdują­cych się w samochodzie z dowolnego miejsca na świecie. Kolejną innowacją w bolidzie jest autorska 4-biegowa skrzynia biegów, która poprawia akcelerację pojazdu. Nowością wprowadzoną do zawieszenia jest niski profil opon, pozwalający na zmianę właściwości jezdnych pojazdu.

– Jesteśmy świadkami połączenia pasji i nauki – mówi Ja­rosław Szusta, Prorektor ds. Studenckich. – Tym dowodem jest pojazd zbudowany przez studentów Wydziału Mecha­nicznego razem ze studentami Wydziału Informatyki i Wy­działu Elektrycznego. Mimo trudnego czasu pandemii na­szym studentom udało się zbudować pojazd, który będzie brał udział w renomowanych zawodach międzynarodo­wych na torach Formuły 1.

Wyjazdy studentów na międzynarodowe zawody od lat wspiera między innymi Miasto Białystok.

– Miasto Białystok od lat wspiera Politechnikę Białostocką, pracowników i studentów w realizacji tego typu przedsię­wzięć – mówi Przemysław Tuchliński, zastępca prezyden­ta Białegostoku. – Pragnę pogratulować całemu zespoło­wi 25 studentów i mam nadzieję, że promując nowy bolid, wspólnie działamy na rzecz tego, aby i Politechnika Biało­stocka, i Białystok, były dla młodych ludzi atrakcyjnym miejscem do studiowania i mieszkania. I liczę na to, że ten bolid związany z myślą naukowo-techniczną będzie wzma­cniał wizerunek Białegostoku jako miasta innowacyj­nego, nowoczesnego – miasta, w którym każdy znajdzie miejsce do rozwijania swoich pasji.

Zespół Cerber Motorsport działa w ramach Studenckiego Koła Naukowego Auto-Moto-Club na Wydziale Mechani­cznym Politechniki Białostockiej i liczy 25 osób. W tym roku obchodzi 10-lecie istnienia. Jako pierwszy polski team, Cerber Motorsport stanął na podium zawodów Formula SAE Italy w 2016 roku. Te zawody przyniosły również drugie miejsca w konkurencjach: Acceleration, Endurance i Skidpad. Kolejne lata to również seria sukce­sów. Jednym z najważniejszych celów koła jest tworzenie coraz lepszego auta oraz wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań poprawiających jego osiągi, co przekłada się na osiągane lokaty.


Kamila Bogacewicz - UM Białystok